gconf 1.0.7 - en to fi translation catalogue (351 entries)

en: %u items remain in the cache after cleaning already-synced items older than %u seconds
fi: %u kohdetta on jäljellä välimuistissa %u sekuntia vanhempien jo synkronoitujen kohteiden poiston jälkeen

en: (no value set)
fi: (ei arvoa)

en: --break-directory must be used by itself.
fi: Valitsimen --break-directory kanssa ei voi käyttää muita valitsimia.

en: --break-key must be used by itself.
fi: Valitsimen --break-key kanssa ei voi käyttää muita valitsimia.

en: --dir-exists option must be used by itself.
fi: Valitsimen --dir-exist kanssa ei voi käyttää muita valitsimia.

en: --install-schema-file must be used by itself.
fi: Valitsimen --install-schema-file kanssa ei voi käyttää muita valitsimia.

en: --makefile-install-rule must be used by itself.
fi: Valitsimen --makefile-install-rule kanssa ei voi käyttää muita valitsimia.

en: --recursive-list should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, or --all-dirs
fi: --recursive-list valitsinta ei pitäisi käyttää --get, --set, --unset,
    --all-entries tai --all-dirs valitsinten kanssa

en: --set_schema should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs
fi: --set_schema asetusta ei pitäisi käyttää --get, --set, --unset, --all-entries
    tai --all-dirs asetusten kanssa

en: /path
fi: /polku

en: A node has unknown "type" attribute `%s', ignoring
fi: Solmulla on tuntematon "type"-ominaisuus '%s': se jää huomiotta

en: A toplevel node in XML file `%s' is <%s> rather than <entry>, ignoring
fi: Ylätason solmu XML-tiedostossa "%s" on <entry>:n sijasta <%s>: se jää huomiotta

en: Access the config database directly, bypassing server. Requires that gconfd is not running.
fi: Käytä asetustietokantaa suoraan, ei palvelimen kautta. Tämä vaatii, että gconfd ei ole käynnissä.

en: Adding client to server's list failed, CORBA error: %s
fi: Asiakkaan lisääminen palvelimen luetteloon epäonnistui, CORBA-virhe: %s

en: Adding source `%s'
fi: Lisätään lähde '%s'

en: Attached schema `%s' to key `%s'
fi: Kaavain '%s' kytkeytyi avaimeen '%s'

en: Bad XML node: %s
fi: Virheellinen XML-solmu: %s

en: Bad address `%s'
fi: Virheellinen osoite '%s'

en: Bad key or directory name
fi: Virheellinen avaimen tai tiedoston nimi

en: CORBA error: %s
fi: CORBA-virhe: %s

en: Can't add notifications to a local configuration source
fi: Paikalliseen asetuslähteeseen ei voi lisätä huomautuksia

en: Can't get and set/unset simultaneously
fi: Ei voi hakea ja poistaa tai asettaa samanaikaisesti

en: Can't have a period (.) right after a slash (/)
fi: Pistettä (.) ei voi olla heti kauttaviivan (/) jälkeen

en: Can't have two slashes (/) in a row
fi: Kahta kauttaviivaa (/) ei voi olla peräkkäin

en: Can't overwrite existing read-only value
fi: Jo olemassaolevaa vain luettavaa arvoa ei voi korvata

en: Can't read from or write to the %s root directory in the address `%s'
fi: %s-juurihakemistosta osoitteessa "%s" ei voi lukea, eikä sinne voi kirjoittaa

en: Can't read from or write to the XML root directory in the address `%s'
fi: XML-juurihakemistosta osoitteessa '%s' ei voi lukea, eikä sinne voi kirjoittaa

en: Can't set and get/unset simultaneously
fi: Ei voi asettaa ja hakea tai poistaa samanaikaisesti

en: Can't use --all-dirs with --get or --set
fi: --all-dirs -valitsinta ei voi käyttää --get tai --set -valitsinten kanssa

en: Can't use --all-entries with --get or --set
fi: --all-entries -valitsinta ei voi käyttää --get tai --set -valitsinten kanssa

en: Can't write to file `%s': %s
fi: Tiedostoon '%s' ei voi kirjoittaa: %s

en: Cannot set schema as value
fi: Kaavainta ei voi asettaa arvoksi

en: Car Type: %s
fi: Car:n tyyppi: %s

en: Cdr Type: %s
fi: Cdr:n tyyppi: %s

en: Configuration server couldn't be contacted
fi: Asetuspalvelimeen ei muodostunut yhteyttä

en: Corrupt data in configuration source database
fi: Asetuslähteen tietokannassa on viallista dataa.

en: Could not create file '%s', probably because it already exists
fi: Ei voinut luoda tiedostoa "%s", luultavasti koska se on jo olemassa

en: Could not lock temporary file '%s': %s
fi: Ei voinut lukita väliaikaistiedostoa "%s": %s

en: Could not make directory `%s': %s
fi: Hakemistoa '%s' ei voitu luoda: %s

en: Could not move aside old saved state file '%s': %s
fi: Vanhaa tilatiedostoa '%s' ei voitu siirtää syrjään: %s

en: Could not open saved state file '%s' for writing: %s
fi: Tilatiedostoa '%s' ei voitu avata kirjoittamista varten: %s

en: Could not stat `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' tilatietoja ei voitu lukea: %s

en: Could not write saved state file '%s' fd: %d: %s
fi: Tilatiedostoa '%s', fd: %d, ei voitu kirjoittaa: %s

en: Couldn't find the %s root directory in the address `%s'
fi: %s-juurihakemistoa ei löytynyt osoitteesta "%s"

en: Couldn't find the XML root directory in the address `%s'
fi: XML-juurihakemistoa ei löytynyt osoitteesta '%s'

en: Couldn't interpret CORBA value for list element
fi: CORBA-arvoa ei voitu muuntaa luettelon osaksi

en: Couldn't locate backend module for `%s'
fi: Taustamoduulia '%s' ei löytynyt

en: Couldn't make sense of CORBA value received in set request for key `%s'
fi: Avaimen '%s' asetuspyynnöstä saatu CORBA-arvo ei ole järkevä

en: Couldn't open path file `%s': %s
fi: Polkutiedostoa '%s' ei voitu avata: %s

en: Couldn't resolve address for configuration source
fi: Asetuslähteen osoite ei selvinnyt

en: DESCRIPTION
fi: SELOSTUS

en: Default Value: %s
fi: Oletusarvo: %s

en: Didn't find car and cdr for XML pair node
fi: XML-parin car ja cdr eivät löytyneet

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML list node
fi: En ymmärtänyt XML-luettelosolmu sisällä olevaa XML-solmua <%s>

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML pair node
fi: En ymmärtänyt XML-parisolmun sisällä olevaa XML-solmuta <%s>

en: Didn't understand `%s' (expected integer)
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (odotettiin kokonaislukua)

en: Didn't understand `%s' (expected real number)
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (odotettiin reaalilukua)

en: Didn't understand `%s' (expected true or false)
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (odotettiin "true" tai "false")

en: Didn't understand `%s' (extra trailing characters)
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (ylimääräisiä merkkejä perässä)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ')' found inside pair)
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (ylimääräinen lainaamaton ')' parin sisällä)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ']' found inside list)
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (ylimääräinen lainaamaton ']' luettelon sisällä)

en: Didn't understand `%s' (list must end with a ']')
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (luettelon pitää loppua merkkiin ']')

en: Didn't understand `%s' (list must start with a '[')
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (luettelon pitää alkaa merkillä '[')

en: Didn't understand `%s' (pair must end with a ')')
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (parin pitää loppua merkkiin ')')

en: Didn't understand `%s' (pair must start with a '(')
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (parin pitää alkaa merkillä '(')

en: Didn't understand `%s' (wrong number of elements)
fi: En ymmärtänyt arvoa '%s' (väärä määrä osia)

en: Directory operation on key
fi: Avaimeen yritettiin käyttää hakemistotoimintoa

en: Directory/file permissions for XML source at root %s are: %o/%o
fi: XML-lähteen hakemiston tai tiedoston oikeudet juuressa %s ovat: %o/%o

en: Document `%s' has no top level <gconfschemafile> node
fi: Asiakirjalla '%s' ei ole päätason <gconschemafile> -solmua

en: Document `%s' has the wrong type of root node (<%s>, should be <gconfschemafile>)
fi: Asiakirjalla '%s' on vääräntyyppinen juurisolmu (<%s>, pitäisi olla <gconfschemafile>)

en: Document `%s' is empty?
fi: Asiakirja '%s' on tyhjä?

en: Don't understand type `%s'
fi: Tyyppi '%s' ei ole tuettu

en: Duplicate entry `%s' in `%s', ignoring
fi: Toinenkin '%s'-merkintä tiedostossa '%s': se jää huomiotta

en: Encoded value is not valid UTF-8
fi: Koodattu arvo ei ole kelvollista UTF-8:aa

en: Entry with no name in XML file `%s', ignoring
fi: Nimetön merkintä XML-tiedostossa '%s': se jää huomiotta

en: Error associating schema name '%s' with key name '%s': %s
fi: Virhe kytkiessä kaavaimen nimeä '%s' avaimen nimeen '%s': %s

en: Error checking existence of `%s': %s
fi: Virhe hakemiston '%s' olemassaoloa tarkistaessa: %s

en: Error finding metainfo: %s
fi: Virhe metainfoa etsiessä: %s

en: Error getting default value for `%s': %s
fi: Virhe avaimen '%s' oletusarvoa hakiessa: %s

en: Error getting metainfo: %s
fi: Virhe metainfoa saadessa: %s

en: Error getting schema at '%s': %s
fi: Virhe kaavaimen haussa kohdasta '%s': %s

en: Error getting value for `%s': %s
fi: Virhe avaimen '%s' arvoa hakiessa: %s

en: Error listing dirs in `%s': %s
fi: Virhe hakemiston '%s' hakemistoja luetteloidessa: %s

en: Error listing dirs: %s
fi: Virhe hakemistoja luetteloidessa: %s

en: Error loading some config sources: %s
fi: Virhe joitakin asetuslähteitä ladatessa: %s

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Virhe valitsimessa %s: %s.
    Aja '%s --help' nähdäksesi täydellisen luettelon käytettävissä olevista
    valitsimista.

en: Error opening module `%s': %s
fi: Virhe moduulia '%s' avatessa: %s

en: Error reading saved state file: %s
fi: Virhe tilatiedostoa lukiessa: %s

en: Error releasing lockfile: %s
fi: Virhe vapauttaessa lukitustiedostoa: %s

en: Error removing dir `%s': %s
fi: Virhe hakemistoa '%s' poistaessa: %s

en: Error setting schema for `%s': %s
fi: Virhe avaimen '%s' kaavainta asettaessa: %s

en: Error setting value for `%s': %s
fi: Virhe avaimen '%s' arvoa asettaessa: %s

en: Error setting value: %s
fi: Virhe arvoa asettaessa: %s

en: Error setting value: %s
fi: Virhe asettaessa arvoa: %s

en: Error syncing config data: %s
fi: Virhe asetustietoja synkronoidessa: %s

en: Error syncing: %s
fi: Virhe synkronoidessa: %s

en: Error syncing: %s
fi: Virhe synkronoidessa: %s

en: Error unsetting `%s': %s
fi: Virhe avaimen '%s' arvoa poistaessa: %s

en: Error unsetting `%s': %s
fi: Virhe avainta '%s' tyhjentäessä: %s

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Exiting
fi: Poistuu

en: Expected (%s,%s) pair, got a pair with one or both values missing
fi: Odotettiin (%s,%s) -paria, mutta saatiin pari, josta toinen tai molemmat osat puuttuvat

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
fi: Odotettiin tyyppiä '%s', saatiin tyyppi '%s' avaimelle %s

en: Expected bool, got %s
fi: Odotettiin totuusarvoa, mutta saatiin %s

en: Expected float, got %s
fi: Odotettiin liukulukua, saatiin %s

en: Expected int, got %s
fi: Odotettiin kokonaislukua, mutta saatiin %s

en: Expected list of %s, got list of %s
fi: Odotettiin %s:n listaa, mutta saatiin %s:n lista

en: Expected list, got %s
fi: Odotettiin luetteloa, saatiin %s

en: Expected pair of type (%s,%s) got type (%s,%s)
fi: Odotettiin (%s,%s) -tyyppistä paria, saatiin tyyppiä (%s,%s) oleva

en: Expected pair, got %s
fi: Odotettiin paria, saatiin %s

en: Expected schema, got %s
fi: Odotettiin kaavainta, mutta saatiin %s

en: Expected string, got %s
fi: Odotettiin merkkijonoa, mutta saatiin %s

en: FILENAME
fi: TIEDOSTO

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed reading default value for schema: %s
fi: Kaavaimen oletusarvon lukeminen epäonnistui: %s

en: Failed to access configuration source(s): %s
fi: Asetuslähteen tai lähteiden käyttäminen epäonnistui: %s

en: Failed to change to directory '%s' (%s)
fi: Siirtyminen hakemistoon "%s" epäonnistui (%s)

en: Failed to clean up file '%s': %s
fi: Tiedoston "%s" siivous epäonnistui: %s

en: Failed to close file `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' sulkeminen epäonnistui: %s

en: Failed to close gconfd logfile; data may not have been properly saved (%s)
fi: gconfd:n lokitiedoston sulkeminen epäonnistui: tietoja saattaa olla hävinnyt (%s)

en: Failed to close new saved state file '%s': %s
fi: Uuden tilatiedoston '%s' sulkeminen epäonnistui: %s

en: Failed to contact configuration server (a likely cause of this is that you have an existing configuration server (gconfd) running, but it isn't reachable from here - if you're logged in from two machines at once, you may need to enable TCP networking for ORBit)
fi: Yhteydenotto asetuspalvelimeen epäonnistui (eräs todennäköinen syy on toinen käynnissä oleva asetuspalvelin (gconfd), johon ei ole yhteyttä täältä. Jos olet kirjautunut kahdesta koneesta samaan aikaan, saatat joutua ottamaan ORBitin TCP-verkkotuen käyttöön)

en: Failed to convert object to IOR
fi: Objektin muunto IOR:ksi epäonnistui

en: Failed to create %s: %s
fi: Hakemiston '%s' luominen epäonnistui: %s

en: Failed to create file `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' luominen epäonnistui: %s

en: Failed to create or open '%s'
fi: Tiedoston "%s" luonti tai avaus epäonnistui

en: Failed to create pipe for communicating with child process (%s)
fi: Putken luonti lapsiprosessin kanssa viestimiseksi epäonnistui (%s)

en: Failed to create pipe for communicating with spawned gconf daemon: %s
fi: Putken luonti käynnistyneen gconfd-daemonin kanssa viestimiseksi epäonnistui: %s

en: Failed to delete `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' poisto epäonnistui: %s

en: Failed to delete old file `%s': %s
fi: Vanhan tiedoston '%s' poisto epäonnistui: %s

en: Failed to execute child process (%s)
fi: Lapsiprosessin suoritus epäonnistui (%s)

en: Failed to flush client add to saved state file: %s
fi: Asiakkaan lisäämisen fflush() tilatiedostoon epäonnistui: '%s'

en: Failed to fork (%s)
fi: fork epäonnistui (%s)

en: Failed to fork child process (%s)
fi: Lapsiprosessin fork epäonnistui (%s)

en: Failed to get IOR for client: %s
fi: Asiakkaan IOR:n saaminen epäonnistui: '%s'

en: Failed to get a lock
fi: Lukituksen saaminen epäonnistui

en: Failed to get all entries in `%s': %s
fi: Kaikkien hakemiston '%s' merkintöjen saaminen epäonnistui: %s

en: Failed to get lock for daemon, exiting: %s
fi: Daemonin lukon saaminen epäonnistui, poistuu: %s

en: Failed to get object reference for ConfigServer
fi: Olioon ConfigServer ei saatu viittausta

en: Failed to get value for `%s': %s
fi: Avaimen '%s' arvon hakeminen epäonnistui: %s

en: Failed to give up lock on XML dir `%s': %s
fi: XML-hakemiston '%s' lukituksen luovutus epäonnistui: %s

en: Failed to init GConf, exiting
fi: GConfin käynnistyminen epäonnistui, lopettaa

en: Failed to init GConf: %s
fi: GConfin käynnistys epäonnistui: %s

en: Failed to launch configuration server: %s
fi: Asetuspalvelimen käynnistys epäonnistui: %s

en: Failed to link '%s' to '%s': %s
fi: Ei voinut linkittää tiedostoa "%s" tiedostoksi "%s": %s

en: Failed to load source `%s': %s
fi: Lähteen '%s' lataaminen epäonnistui: %s

en: Failed to log addition of listener (%s); will not be able to restore this listener on gconfd restart, resulting in unreliable notification of configuration changes.
fi: Kuuntelijan (%s) lisäyksen kirjaaminen epäonnistui. Tätä kuuntelijaa ei voi palauttaa gconfd:n käynnistyessä uudestaan, mikä johtaa epäluotettavaan asetusten muutosten ilmoittamiseen.

en: Failed to log addition of listener to gconfd logfile; won't be able to re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
fi: Kuuntelijan lisäämisen kirjaaminen gconfd:n lokitiedostoon epäonnistui: sitä ei voi lisätä uudestaan, kun gconfd lopetetaan tai sammuu (%s)

en: Failed to log removal of listener to gconfd logfile; might erroneously re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
fi: Kuuntelijan poiston kirjaaminen gconfd:n lokitiedostoon epäonnistui; se saattaa virheellisesti tulla lisätyksi uudestaan, kun gconfd lopetetaan tai sammuu (%s)

en: Failed to log removal of listener to logfile (most likely harmless, may result in a notification weirdly reappearing): %s
fi: Kuuntelijan poiston kirjaaminen lokitiedostoon epäonnistui (tämä lienee harmitonta, mutta saattaa johtaa ilmoituksen kummalliseen uudelleen ilmaantumiseen): %s

en: Failed to move new save state file into place: %s
fi: Uuden tilatiedoston siirtäminen paikalleen epäonnistui: %s

en: Failed to open `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to open gconfd logfile; won't be able to restore listeners after gconfd shutdown (%s)
fi: gconfd:n lokitiedoston avaaminen epäonnistui: kuuntelijoita ei voi palauttaa gconfd:n sammutuksen jälkeen (%s)

en: Failed to open saved state file: %s
fi: Tilatiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to read enough data from child pid pipe (%s)
fi: Ei voinut lukea tarpeeksi dataa lapsiprosessin pid-putkesta (%s)

en: Failed to read from child pipe (%s)
fi: Lapsiputkesta luku epäonnistui (%s)

en: Failed to redirect output or input of child process (%s)
fi: Lapsiprosessin tulosteen tai syötteen uudelleenohjaus epäonnistui (%s)

en: Failed to remove lock directory `%s': %s
fi: Lukitushakemiston "%s" poisto epäonnistui: %s

en: Failed to remove lock file `%s': %s
fi: Lukitustiedoston "%s" poisto epäonnistui: %s

en: Failed to rename `%s' to `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' nimeäminen tiedostoksi '%s' epäonnistui: %s

en: Failed to restore `%s' from `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' palauttaminen tiedostosta '%s' epäonnistui: %s

en: Failed to restore original saved state file that had been moved to '%s': %s
fi: Alkuperäisen tilatiedoston, joka on nimetty tiedostoksi '%s', palauttaminen epäonnistui: %s

en: Failed to set mode on `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' oikeuksien asettaminen epäonnistui: %s

en: Failed to shut down backend
fi: Taustamoduulin sammutus epäonnistui

en: Failed to spawn the config server (gconfd): %s
fi: Asetuspalvelimen (gconfd) käynnistys epäonnistui: %s

en: Failed to stat `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' tilatietojen lukeminen epäonnistui: %s

en: Failed to sync one or more sources: %s
fi: Yhden tai useamman lähteen synkronointi epäonnistui: %s

en: Failed to unset breakage key %s: %s
fi: Rikkomisavaimen %s poisto epäonnistui: %s

en: Failed to write byte to pipe fd %d so client program may hang: %s
fi: Tavun kirjoitus putkeen (fd %d) epäonnistui, joten asiakasohjelma saattaa pysähtyä: %s

en: Failed to write client add to saved state file: %s
fi: Asiakkaan lisäämisen kirjoittaminen tilatiedostoon epäonnistui: %s

en: Failed to write file `%s': %s
fi: Tiedoston '%s' kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: Failure listing entries in `%s': %s
fi: Hakemiston '%s' kohtien luettelointi epäonnistui: %s

en: Failure shutting down config server: %s
fi: Asetuspalvelimen sammutus epäonnistui: %s

en: Fatal error: failed to get object reference for ConfigDatabase
fi: Vakava virhe: objektiin ConfigDatabase ei saatu viittausta

en: GConf Error: %s
fi: GConf-virhe: %s

en: GConf server is not in use, shutting down.
fi: GConf-palvelin ei ole käytössä: sammuu

en: GConf warning: failure listing pairs in `%s': %s
fi: GConf-varoitus: Hakemiston '%s' parien luetteloiminen epäonnistui: %s

en: GConf won't work without dynamic module support (gmodule)
fi: GConf ei toimi ilman tukea dynaamisille moduuleille (gmodule)

en: Get the long doc string for a key
fi: Hae pitkä avaimen dokumenttimerkkijono

en: Get the name of the default source
fi: Hae oletuslähteen nimi

en: Get the name of the schema applied to this key
fi: Hae tähän avaimeen sovelletun kaavaimen nimi

en: Get the short doc string for a key
fi: Hae lyhyt avaimen dokumenttimerkkijono

en: Help options
fi: Ohjevalitsimet

en: IOR file '%s' not opened successfully, no gconfd located: %s
fi: IOR-tiedoston "%s" avaaminen epäonnistui: gconfd:tä ei löydy: %s

en: Ignoring XML node `%s': %s
fi: XML-solmu '%s' jää huomiotta: %s

en: Ignoring XML node with name `%s': %s
fi: '%s'-niminen XML-solmu jää huomiotta: %s

en: Ignoring bad car from XML pair: %s
fi: XML-parin virheellinen car jää huomiotta: %s

en: Ignoring bad cdr from XML pair: %s
fi: Virheellinen XML-parin cdr jää huomiotta: %s

en: Ignoring schema name `%s', invalid: %s
fi: Virheellinen kaavaimen nimi '%s' jää huomiotta: %s

en: Incorrect type for list element in %s
fi: Vääräntyyppinen luettelon osa %s

en: Initializing BDB backend module
fi: BDB-taustamoduuli käynnistyy

en: Initializing XML backend module
fi: XML-taustamoduuli käynnistyy

en: Installed schema `%s' for locale `%s'
fi: Kaavain '%s' asentui localeen '%s'

en: Integer `%s' is too large or small
fi: Kokonaisluku '%s' on liian suuri tai pieni

en: Invalid UTF-8 in locale for schema
fi: Virheellistä UTF-8:aa kaavaimen maa-asetuksissa

en: Invalid UTF-8 in long description for schema
fi: Virheellistä UTF-8:aa kaavaimen pitkässä kuvauksessa

en: Invalid UTF-8 in owner for schema
fi: Virheellistä UTF-8:aa kaavaimen omistajassa

en: Invalid UTF-8 in short description for schema
fi: Virheellistä UTF-8:aa kaavaimen lyhyessä kuvauksessa

en: Invalid UTF-8 in string value in '%s'
fi: Virheellistä UTF-8:aa merkkijonoarvossa "%s"

en: Invalid type (list, pair, or unknown) in a list node
fi: Virheellinen tyyppi (luettelo, pari tai tuntematon) luettelosolmussa

en: Key `%s' listed as schema for key `%s' actually stores type `%s'
fi: Avain '%s', joka on merkitty avaimen '%s' kaavaimeksi, sisältää itse asiassa tyypin '%s'

en: Key operation on directory
fi: Hakemistoon yritettiin käyttää avaintoimintoa

en: Key/directory may not end with a slash (/)
fi: Avaimen tai hakemiston nimi ei voi päättyä kauttaviivaan (/)

en: Launch the config server (gconfd). (Normally happens automatically when needed.)
fi: Käynnistä asetuspalvelin (gconfd). (Mikä yleensä tehdään tarvittaessa automaattisesti.)

en: List Type: %s
fi: Luettelon tyyppi: %s

en: List contains a badly-typed node (%s, should be %s)
fi: Luettelo sisältää väärin kirjoitetun solmun (%s, kun pitäisi olla %s)

en: List type must be a primitive type: string, int, float or bool
fi: Luettelon täytyy olla perustyyppinen: string, int, float tai bool

en: Listener ID %lu doesn't exist
fi: Kuuntelija ID %lu ei ole olemassa

en: Long Desc: %s
fi: Pitkä seloste: %s

en: Missing both car and cdr values from pair in XML file
fi: Parin sekä car:n että cdr:n arvot puuttuvat XML-tiedostosta

en: Missing car from pair of values in XML file
fi: Parin car puuttuu XML-tiedostosta

en: Missing cdr from pair of values in XML file
fi: Parin cdr puuttuu XML-tiedostosta

en: Must begin with a slash (/)
fi: Täytyy alkaa kauttaviivalla (/)

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
fi: GCONF_CONFIG_SOURCE ympäristömuuttuja täytyy asettaa

en: Must specify a key or keys on the command line
fi: Avain tai avaimet täytyy määritellä komentorivillä

en: Must specify a key or keys to get
fi: Täytyy määritellä haettavat avaimet

en: Must specify a schema name followed by the key name to apply it to
fi: Kaavaimen ja sen jälkeen sitä soveltavan avaimen nimi täytyy antaa

en: Must specify a type when setting a value
fi: Arvoa asetettaessa sen tyyppi täytyy määritellä

en: Must specify alternating keys/values as arguments
fi: Täytyy määritellä avain+arvo -pari parametreina

en: Must specify key (schema name) as the only argument
fi: Arvo (kaavaimen nimi) täytyy olla ainoa parametri

en: Must specify one or more dirs to get key/value pairs from.
fi: Hakemistot, joista avain+arvo -parit haetaan, täytyy määritellä.

en: Must specify one or more dirs to get subdirs from.
fi: Hakemistoja, joiden alihakemistot saadaan, täytyy määritellä.

en: Must specify one or more dirs to recursively list.
fi: Yksi tai useampi hakemisto täytyy määritellä luetteloitaessa rekursiivisesti.

en: Must specify one or more keys to unset.
fi: Täytyy määritellä poistettavat avaimet.

en: Must specify some directories to break
fi: Täytyy määritellä rikottavat hakemistot

en: Must specify some keys to break
fi: Rikottavat avaimet täytyy määritellä

en: Must specify some schema files to install
fi: Asennettavat kaavaintiedostot pitää määritellä

en: No "type" attribute for <%s> node
fi: Solmulla <%s> ei ole "type"-ominaisuutta

en: No "value" attribute for node
fi: Solmulla ei ole "value"-ominaisuutta

en: No '/' in key `%s'
fi: Ei merkkiä '/' avaimessa '%s'

en: No config source addresses successfully resolved, can't load or store config data
fi: Ei saanut lähdehakemistoja selville: asetustietoja ei voi ladata eikä tallentaa

en: No configuration files found, trying to use the default config source `%s'
fi: Asetustiedostoja ei löytynyt: yritetään käyttää oletusasetuslähdettä '%s'

en: No configuration sources in the source path, configuration won't be saved; edit
fi: Ei asetuslähteitä lähdehakemistossa: asetuksia ei tallenneta. Muokkaa

en: No database available to save your configuration
fi: Tietokantaa ei ole asetusten tallentamista varten.

en: No doc string stored in schema at '%s'
fi: Kohdan '%s' kaavaimessa ei ole dokumenttimerkkijonoa

en: No schema known for `%s'
fi: Kohdalla '%s' ei ole kaavainta

en: No schema stored at '%s'
fi: Kaavainta ei ole kohdassa '%s'

en: No such file `%s'
fi: Tiedostoa '%s' ei löydy

en: No value set for `%s'
fi: Avaimella '%s' ei ole arvoa

en: No value to set for key: `%s'
fi: Avaimella '%s' ei arvoa

en: No writable config sources successfully resolved, may not be able to save some configuration changes
fi: Kirjoitettavissa olevia asetuslähteitä ei saatu selville: joitakin asetusten muutoksia ei välttämättä voi tallentaa

en: OAF parse error: %s
fi: OAF-jäsennysvirhe: %s

en: OAF problem description: '%s'
fi: OAF:n ongelman kuvaus: '%s'

en: OWNER
fi: OMISTAJA

en: Object Activation Framework error
fi: Object Activation Framework -virhe

en: Opened BerkeleyDB source at root %s
fi: BerkeleyDB-lähteen juuri %s avattu.

en: Operation not allowed without configuration server
fi: Toiminto ei ole sallittu ilman asetuspalvelinta

en: Owner: %s
fi: Omistaja: %s

en: Pair car type must be a primitive type: string, int, float or bool
fi: Parin car:n täytyy olla perustyyppinen: string, int, float tai bool

en: Pair cdr type must be a primitive type: string, int, float or bool
fi: Parin cdr:n täytyy olla perustyyppinen: string, int, float tai bool

en: Parse error
fi: Tulkkausvirhe

en: Permission denied
fi: Oikeudet eivät riitä

en: Ping option must be used by itself.
fi: Ping-valitsimen kanssa ei voi käyttää muita valitsimia.

en: Print all key/value pairs in a directory.
fi: Tulosta hakemiston kaikki avain+arvo -parit.

en: Print all subdirectories and entries under a dir, recursively.
fi: Tulosta hakemiston kaikki alihakemistot ja tiedot rekursiivisesti.

en: Print all subdirectories in a directory.
fi: Tulosta hakemiston kaikki alihakemistot.

en: Print the value of a key to standard output.
fi: Tulosta avaimen arvo stdout:iin

en: Properly installs schema files on the command line into the database. GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable should be set to a non-default config source or set to the empty string to use the default.
fi: Asentaa komentorivillä määritellyt kaavaintiedostot tietokantaan kunnollisesti. GCONF_CONFIG_SOURCE ympäristömuuttuja pitäisi asettaa osoittamaan ei-oletusasetuslähteeseen, tai, jos halutaan käyttää oletusta, tyhjäksi.

en: Quoted string doesn't begin with a quotation mark
fi: Lainattu merkkijono ei ala lainausmerkillä

en: Quoted string doesn't end with a quotation mark
fi: Lainattu merkkijono ei lopu lainausmerkkiin

en: Read error on file `%s': %s
fi: Virhe luettaessa tiedostoa '%s': %s

en: Received invalid value in set request
fi: Vastaanotti asetuspyynnössä virheellisen arvon

en: Received list from gconfd with a bad list type
fi: Vastaanotti gconfd:ltä väärän tyyppisen luettelon

en: Received request to drop all cached data
fi: Vastaanotti kaiken välivarastoidun tiedon hylkäämispyynnön

en: Received request to sync synchronously
fi: Vastaanotti synkronointipyynnön

en: Received signal %d, dumping core. Please report a GConf bug.
fi: Vastaanotti signaalin %d, kirjoittaa core-tiedoston. Tee ilmoitus GConfin virheestä.

en: Received signal %d, shutting down abnormally. Please file a GConf bug report.
fi: Vastaanotti signaalin %d: sammuu epänormaalisti. Tee ilmoitus GConfin virheestä.

en: Received signal %d, shutting down cleanly
fi: Vastaanotti signaalin %d: sammuu siististi

en: Return 0 if gconfd is running, 2 if not.
fi: Palauta 0, jos gconfd on käynnissä, ja 2 jos ei.

en: Return 0 if the directory exists, 2 if it does not.
fi: Palauta 0 jos hakemisto on olemassa, 2 jos ei.

en: Returning exception: %s
fi: Palauttaa poikkeuksen: %s

en: SOURCE
fi: LÄHDE

en: Schema `%s' specified for `%s' stores a non-schema value
fi: Kaavain '%s', joka on määritelty arvolle '%s' sisältää arvon, joka ei ole kaavain.

en: Server couldn't resolve the address `%s'
fi: Palvelin ei voinut selvittää osoitetta '%s'

en: Set a key to a value and sync. Use with --type.
fi: Aseta avain arvolle ja synkronoi. Käytä --type :n kanssa.

en: Set a schema and sync. Use with --short-desc, --long-desc, --owner, and --type.
fi: Aseta kaavain ja synkronoi. Käytä asetusten --short-desc, --long-desc, --owner ja --type kanssa.

en: Short Desc: %s
fi: Lyhyt seloste: %s

en: Shut down gconfd. DON'T USE THIS OPTION WITHOUT GOOD REASON.
fi: Sammuta gconfd. ÄLÄ KÄYTÄ TÄTÄ VALITSINTA ILMAN HYVÄÄ SYYTÄ.

en: Shutdown error: %s
fi: Sammutusvirhe: %s

en: Shutdown request received
fi: Vastaanotti sammutuspyynnön

en: Some client removed itself from the GConf server when it hadn't been added.
fi: Jokin asiakas poisti itsensä GConf-palvelimesta, kun sitä ei oltu lisätty.

en: Specify a configuration source to use rather than the default path
fi: Määritä oletuksen sijaan käytettävä oletuslähde

en: Specify a schema file to be installed
fi: Määritä asennettava kaavaintiedosto

en: Specify a several-line description to go in a schema.
fi: Kirjoita useamman rivin selostus kaavaimeen laitettavaksi

en: Specify a short half-line description to go in a schema.
fi: Kirjoita lyhyt puolen rivin selostus kaavaimeen laitettavaksi

en: Specify the owner of a schema
fi: Määritä kaavaimen omistaja

en: Specify the schema name followed by the key to apply the schema name to
fi: Anna kaavaimen ja sen jälkeen sen avaimen nimi, johon kaavain sovelletaan

en: Specify the type of the car pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
fi: Määritä kaavaimen tai parin car:n arvon tyyppi. Yksiselitteiset lyhenteet kelpaavat.

en: Specify the type of the cdr pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
fi: Määritä kaavaimen tai parin cdr:n arvon tyyppi. Yksiselitteiset lyhenteet kelpaavat.

en: Specify the type of the list value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
fi: Määritä kaavaimen tai asetettavan luettelon arvon tyyppi. Yksiselitteiset lyhenteet kelpaavat.

en: Specify the type of the value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
fi: Määritä asetettavan arvon, tai kaavaimen arvon, tyyppi. Yksiselitteiset lyhenteet kelpaavat.

en: Success
fi: Onnistui

en: Text contains invalid UTF-8
fi: Teksti sisältää virheellistä UTF-8:aa

en: The '/' name can only be a directory, not a key
fi: Nimi '/' voi olla vain hakemisto, ei avain

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of keys inside the directories on the command line.
fi: Rasitustestaa sovellusta asettamalla ja poistamalla joukkoa avaimia komentorivillä määritellyissä hakemistoissa.

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of values of different types for keys on the command line.
fi: Rasitustestaa sovellusta asettamalla ja poistamalla joukkoa erityyppisiä komentorivillä määriteltyjä arvoja.

en: Trying to break your application by setting bad values for key:
      %s
fi: Yritetään rikkoa sovellus asettamalla virheellisiä arvoja avaimelle:
      %s

en: Trying to break your application by setting bad values for keys in directory:
      %s
fi: Yritetään rikkoa sovellus asettamalla virheellisiä arvoja avaimille hakemistossa:
      %s

en: Type mismatch
fi: Tyyppivirhe

en: Type: %s
fi: Tyyppi: %s

en: Unable to open saved state file '%s': %s
fi: Tilatiedoston '%s' avaaminen ei onnistu: %s

en: Unable to remove directory `%s' from the XML backend cache, because it has not been successfully synced to disk
fi: Hakemiston '%s' poistaminen XML-taustamoduulin välimuistista ei onnistu, koska se ei ole onnistuneesti synkronoitunut levylle

en: Unable to restore a listener on address '%s', couldn't resolve the database
fi: Kuuntelijan, osoitteessa '%s', palauttaminen ei onnistu: tietokannan selvittäminen ei onnistunut

en: Unable to store a value at key '%s', as the configuration server has no writeable databases. There are two common causes of this problem: 1) your configuration path file doesn't contain any databases or wasn't found or 2) somehow we mistakenly created two gconfd processes. If you have two gconfd processes (or had two at the time the second was launched), logging out, killing all copies of gconfd, and logging back in may help. Perhaps the problem is that you attempted to use GConf from two machines at once, and ORBit still has its default configuration that prevents remote CORBA connections? As always, check the user.* syslog for details on problems gconfd encountered.
fi: Ei voi tallentaa arvoa avaimelle "%s", koska asetuspalvelimella ei ole tietokantoja, joihin voi kirjoittaa. Tähän ongelmaan on kaksi yleistä syytä: 1) asetuspolkusi ei sisällä tietokantoja tai sitä ei ole tai 2) loimme vahingossa kaksi gconfd-prosessia. Jos sinulla on kaksi gconfd-prosessia (tai oli kaksi kun toinen käynnistyi), niin ulos kirjautuminen, kaikkien gconfd:iden sulkeminen ja takaisin sisään kirjautuminen voi auttaa. Ehkäpä yritit käyttää GConfia kahdelta koneelta samaan aikaan ja ORBitin oletusasetukset, jotka estävät etä-CORBA-yhteydet, ovat vielä käytössä?  Kuten aina katso, jos user.* syslogeissa olisi lisätietoja gconfd:n ongelmista.

en: Unknown OAF error
fi: Tuntematon OAF-virhe

en: Unknown error executing child process
fi: Tuntematon virhe käynnistäessä lapsiprosessia

en: Unloading BerkeleyDB (BDB) backend module.
fi: BerkeleyDB (BDB) -taustamoduuli poistuu muistista.

en: Unloading XML backend module.
fi: XML-taustamoduuli poistuu muistista.

en: Unset
fi: Poista

en: Unset the keys on the command line
fi: Poista annetut avaimet.

en: Unsynced directory deletions when shutting down XML backend
fi: Synkronoimattomia hakemistoja poistui XML-taustamoduulia sammuttaessa

en: Value at '%s' is not a schema
fi: Arvo kohdassa '%s' ei ole kaavain

en: Value for `%s' set in a read-only source at the front of your configuration path.
fi: Arvo avaimelle '%s' on asetettu vain-luku-lähteessä asetuspolkusi alussa.

en: Value type is only relevant when setting a value
fi: Arvotyypillä on merkitystä vain arvoa asetettaessa

en: WARNING: <locale> node has no `name="locale"' attribute, ignoring
fi: VAROITUS: <locale>-solmulla ei ole 'name="locale"'-ominaisuutta: jää huomiotta

en: WARNING: Failed to parse default value `%s' for schema (%s)
fi: VAROITUS: Kaavaimen (%s) oletusarvon '%s' tulkinta epäonnistui

en: WARNING: Invalid node <%s> in a <locale> node
fi: VAROITUS: Virheellinen solmu <%s> solmussa <locale>

en: WARNING: You cannot set a default value for a schema
fi: VAROITUS: Et voi asettaa kaavaimen oletusarvoa

en: WARNING: car_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
fi: VAROITUS: car_type voi olla int, float, string tai bool eikä "%s"

en: WARNING: cdr_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
fi: VAROITUS: cdr_type voi olla int, float, string tai bool eikä "%s"

en: WARNING: empty <applyto> node
fi: VAROITUS: tyhjä <applyto>-solmu

en: WARNING: failed to associate schema `%s' with key `%s': %s
fi: VAROITUS: kaavaimen '%s' kytkentä avaimeen '%s' epäonnistui: %s

en: WARNING: failed to install schema `%s' locale `%s': %s
fi: VAROITUS: kaavaimen '%s' (locale '%s') asennus epäonnistui: %s

en: WARNING: failed to parse type name `%s'
fi: VAROITUS: tyypin '%s' nimen jäsennys epäonnistui

en: WARNING: gconftool internal error, unknown GConfValueType
fi: VAROITUS: gconftool:in sisäinen virhe: tuntematon GConfValueType

en: WARNING: invalid or missing car_type or cdr_type for schema (%s)
fi: VAROITUS: parin (%s) car_type tai cdr_type puuttuu tai on virheellinen

en: WARNING: invalid or missing list_type for schema (%s)
fi: VAROITUS: kaavaimen (%s) list_type puuttuu tai on virheellinen

en: WARNING: invalid or missing type for schema (%s)
fi: VAROITUS: kaavaimen (%s) tyyppi on virheellinen tai puuttuu

en: WARNING: list_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
fi: VAROITUS: list_type voi olla int, float, string tai bool eikä "%s"

en: WARNING: multiple <locale> nodes for locale `%s', ignoring all past first
fi: VAROITUS: useita <locale> solmuja localelle '%s': vain ensimmäinen otetaan huomioon

en: WARNING: no key specified for schema
fi: VAROITUS: kaavaimelle ei ole määritelty avainta

en: WARNING: node <%s> below <gconfschemafile> not understood
fi: VAROITUS: solmu <%s> solmun <gconfschemafile> jälkeen ei ole ymmärrettävissä

en: WARNING: node <%s> not understood below <schema>
fi: VAROITUS: solmu <%s> ei ole ymmärrettävissä <schema>:n jälkeen

en: WARNING: node <%s> not understood below <schemalist>
fi: VAROITUS: solmu <%s> ei ole ymmärrettävissä <schemalist>:in alla

en: We didn't have the lock on file `%s', but we should have
fi: Meillä ei ollut tiedoston "%s" lukitusta vaikka olisi pitänyt olla

en: When setting a list you must specify a primitive list-type
fi: Luetteloa asettaessasi täytyy sinun määritellä luettelo perustyyppiseksi.

en: When setting a pair you must specify a primitive car-type and cdr-type
fi: Paria asettaessasi täytyy sinun määritellä car-type sekä cdr-type perustyypeiksi.

en: XML filename `%s' is a directory
fi: XML-tiedostonnimi '%s' on hakemisto

en: You must have at least one <locale> entry in a <schema>
fi: Jokaisessa <schema>:ssa täytyy olla vähintään yksi <locale>-merkintä

en: You must specify a config source with --config-source when using --direct
fi: Valitsinta --direct käytettäessä täytyy määritellä asetuslähde valitsimella --config-source

en: You should use --direct when using a non-default configuration source
fi: Valitsinta --direct pitäisi käyttää, kun asetuslähde ei ole oletuslähde

en: `%c' is an invalid character in key/directory names
fi: '%c' on virheellinen merkki avaimien ja hakemistojen nimissä

en: `%s': %s
fi: '%s': %s

en: attempt to add already-listed OAF directory
fi: yritettiin lisätä jo luetteloitu OAF hakemisto

en: attempt to remove not-listed OAF object directory
fi: yritettiin poistaa luetteloimaton OAF-olio hakemistosta

en: couldn't contact ORB to resolve existing gconfd object reference
fi: ei saanut ORB:iin yhteyttä olemassaolevan gconfd:n olioviittauksen selvittämiseksi

en: couldn't create directory `%s': %s
fi: hakemistoa '%s' ei voitu luoda: %s

en: gconfd compiled with debugging; trying to load gconf.path from the source directory
fi: gconfd käännetty debug-tietojen kanssa. Yritetään ladata gconf.path lähdekoodihakemistosta

en: gconftool or other non-gconfd process has the lock file '%s'
fi: gconftool tai muu prosessi, joka ei ole gconfd, omistaa lukitustiedoston "%s"

en: parsing XML file: lists and pairs may not be placed inside a pair
fi: XML-tiedosto tulkitessa: luettelot ja parit eivät voi olla parin sisällä

en: starting (version %s), pid %u user '%s'
fi: käynnistyy (versio %s), pid %u, käyttäjä '%s'
