geany 0.11 - en to ru translation catalogue (382 entries)

en:  - A fast and lightweight IDE
ru:  - Быстрая и легковесная IDE

en: %s (in directory: %s)
ru: %s (в папке: %s)

en: %s configuration file, edit as you need
ru: %s конфигурационный файл, редактируйте по своим нуждам

en: (O)Caml source file
ru: (O)Caml исходный файл

en: (built on %s with GTK %d.%d.%d, GLib %d.%d.%d)
ru: (собрано на %s с GTK %d.%d.%d, GLib %d.%d.%d)

en: (only inside Geany)
ru: (только внутри Geany)

en: , read-only
ru: , только чтение

en: <b>Accessed:</b>
ru: <b>Последний доступ:</b>

en: <b>Changed:</b>
ru: <b>Изменен:</b>

en: <b>Encoding:</b>
ru: <b>Кодировка:</b>

en: <b>Fonts</b>
ru: <b>Шрифты</b>

en: <b>Location:</b>
ru: <b>Размещение:</b>

en: <b>Long line marker</b>
ru: <b>Маркер длинны строки</b>

en: <b>Modified:</b>
ru: <b>Модифицирован:</b>

en: <b>New files</b>
ru: <b>Новые файлы</b>

en: <b>Read-only:</b>
ru: <b>Только чтение:</b>

en: <b>Saving files</b>
ru: <b>Сохранение файлов</b>

en: <b>Sidebar</b>
ru: <b>Боковая панель</b>

en: <b>Size:</b>
ru: <b>Размер:</b>

en: <b>Tab placement</b>
ru: <b>Расположение закладок</b>

en: <b>Type:</b>
ru: <b>Тип:</b>

en: A fast and lightweight IDE
ru: Быстрая и легковесная IDE

en: A terminal emulator like xterm, gnome-terminal or konsole (should accept the -e argument)
ru: Эмулятор терминалов таких как xterm, gnome-terminal или konsole(все которые принимают ключ -e <аргумент>)

en: About Geany
ru: О Geany

en: Action
ru: Действие

en: All files
ru: Все типы

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
    Error message: %s
ru: Произошла ошибка при переводе файла из UTF-8 в "%s". Файл остается не сохраненным.
    Сообщение ошибки: %s

en: Appendix
ru: Дополнение

en: Arabic
ru: Арабская

en: Armenian
ru: Армянская

en: Assembler source file
ru: Ассемблерный исходный файл

en: Automatic completion of often used constructs like if and for
ru: Автоматическое завершение часто используемых конструкций(к примеру, if и for)

en: Background
ru: Задний план

en: Baltic
ru: Прибалтийская

en: Beep on errors or when compilation has finished
ru: Сигнал при ошибках или по окончании сборки

en: Bottom
ru: Внизу

en: Build
ru: Построить

en: Build options
ru: Опции сборки

en: Builds the current file (generate an executable file)
ru: Строит текущий файл (генерирует выполняемый файл)

en: Builds the current file with the make tool and the default target
ru: Сборка данного файлы используя make и объект сборки по умолчанию

en: Builds the current file with the make tool and the specified target
ru: Строит текущий файл используя make и указанную цель

en: C Standard Library
ru: С стандартная библиотека

en: C source file
ru: С исходный файл

en: C++ (C Standard Library)
ru: C++ (C стандартная библиотека)

en: C++ STL
ru: С++ Стб

en: C++ Standard Library
ru: C ++ стандартная библиотека

en: C++ source file
ru: С++ исходный файл

en: Cascading StyleSheet
ru: Файл вебстилей(CSS)

en: Celtic
ru: Кельтская

en: Central European
ru: Центрально-Европейская

en: Change
ru: Изменить

en: Change _Font
ru: Сменить шрифт

en: Change the default font
ru: Изменить шрифт по умолчанию

en: Chapter
ru: Глава

en: Chinese Simplified
ru: Китайская упрощенная

en: Chinese Traditional
ru: Китайская традиционная

en: Choose font
ru: Выбрать шрифт

en: Classes
ru: Классы

en: Close
ru: Закрыть

en: Close all
ru: Закрыть Все

en: Close the current file
ru: Закрыть текущий файл

en: Closes all open files
ru: Закрывает все открытые файлы

en: Color
ru: Цвет

en: Color Chooser
ru: Выбор цвета

en: Command
ru: Команда

en: Company name
ru: Имя компании

en: Compile
ru: Собрать

en: Compile the current file
ru: Собрать текущий файл

en: Compiler
ru: Компилятор

en: Compiles the current file
ru: Собирает текущий файл

en: Compiles the current file into a DVI file
ru: Собирает текущий файл в DVI файл

en: Compiles the current file into a PDF file
ru: Собирает текущий файл в PDF файл

en: Compiles the current file using the make tool
ru: Собирает текущий файл используя make

en: Complete word
ru: Полное слово

en: Config file
ru: Конфигурационный файл

en: Configuration directory could not be created (%s).
ru: Каталог конфигурации не может быть создан (%s).

en: Confirm exit
ru: Подтверждение выхода

en: Could not find terminal '%s' (check path for Terminal tool setting in Preferences)
ru: Не могу найти терминал '%s' (проверьте путь для терминала в Настройках)

en: Could not open file %s (%s)
ru: Не могу открыть файл %s (%s)

en: Couldn't find pixmap file: %s
ru: Не могу найти pixmap файл: %s

en: Counts the words and characters in the current selection or the whole document
ru: Подсчитывает слова и символы в текущей выделенной области или во всем документе

en: Create a new file
ru: Создать новый файл

en: Credits
ru: О Нас

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Cyrillic/Russian
ru: Кириллица/Русская

en: Cyrillic/Ukrainian
ru: Кириллица/Украинская

en: Default encoding:
ru: Кодировка по умолчанию

en: Developers
ru: Разработчики

en: Disabled
ru: Отключено

en: Display the line number field and button in the toolbar
ru: Включает отображение поля и кнопки перехода на строку по её номеру

en: Display the search field and button in the toolbar
ru: Включает отображение поля и кнопки поиска на панели инструментов

en: Do you really want to quit?
ru: Вы действительно хотите выйти?

en: Docbook source file
ru: Docbook исходный файл

en: Duplicate line or selection
ru: Дублировать строку или выделенное

en: Editor
ru: Редактор

en: Enable folding
ru: Включить разделение блоков кода

en: Ensure new line at file end
ru: EOF с новой строки файла

en: Ensures that at the end of the file is a new line
ru: Конец файла(EOF) ставит c новой строки в конце файла

en: Enter a line number and jump to it.
ru: Ввести номер строки и перейти на нее.

en: Enter custom options here, all entered text is passed to the make command.
ru: Введите здесь свои опции, весь введенный текст добавляется к команде make.

en: Environment
ru: Окружение

en: Error
ru: Ошибка

en: Error saving file (%s).
ru: Ошибка записи файла (%s).

en: Error saving file.
ru: Ошибка записи файла.

en: Executables
ru: Выполняемые

en: Execute:
ru: Запуск:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
ru: Ручная установка типа открываемого файла, если файл не будет распознан по его расширению.
    Если Вы выбрали не один файл, все они будут открываться с выбранным типом файла.

en: Failed to change the working directory to %s
ru: Не могу сменить рабочую папку на %s

en: Failed to execute %s (make sure it is already built)
ru: Ошибка запуска %s (убедитесь что файл собран(откомпилирован)

en: Failed to execute the terminal program
ru: Невозможно запустить терминальную программу

en: Failed to execute the view program
ru: Невозможно запустить программу просмотра

en: Failed to view %s (make sure it is already compiled)
ru: Ошибка при просмотре %s (убедитесь что файл собран(откомпилирован)

en: File %s closed.
ru: Файл '%s' закрыт.

en: File %s opened(%d%s).
ru: Файл %s открыт(%d%s).

en: File %s printed.
ru: Файл %s распечатан.

en: File %s reloaded.
ru: Файл %s перечитан.

en: File %s saved.
ru: Файл %s сохранен.

en: Find
ru: Найти

en: Find Next
ru: Найти далее

en: Find Previous
ru: Найти Предыдущее

en: Find Usage
ru: Найти Использование

en: Find _Next
ru: Най_ти далее

en: Find _Previous
ru: Найти следующее

en: Find the entered text in the current file
ru: Найти введенный текст в текущем файле

en: Fold all
ru: Свернуть все

en: Folds all contractible code blocks
ru: Сворачивает все развернутые блоки объединенного кода

en: Follow the path of the current file
ru: Следовать пути текущего файла

en: Font updated (%s).
ru: Шрифт обновлен (%s).

en: Full_screen
ru: Во-весь экран

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Function
ru: Функция

en: Functions
ru: Функции

en: General
ru: Общее

en: Georgian
ru: Грузинская

en: Go to line
ru: Перейти к строке

en: Go to tag declaration
ru: Перейти к декларации тега

en: Go to tag definition
ru: Перейти к определению тега

en: Goto to the entered line
ru: Перейти к введенной строке

en: Grab key
ru: Запечатлить клавишу

en: Greek
ru: Греческая

en: Group:
ru: Группа:

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hebrew Visual
ru: Иврит Визуальный

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide sidebar
ru: Скрыть боковую панель

en: Hide toolbar
ru: Спрятать панель инструментов

en: INS
ru: ВСТ

en: Images and text
ru: Иконки и текст

en: Images only
ru: Только иконки

en: Info
ru: Инфо

en: Information
ru: Информация

en: Initials of the developer name
ru: Инициалы имени разработчика

en: Insert "include <...>"
ru: Вставить "include <...>"

en: Insert Comments
ru: Вставить Комментарии

en: Inserts a GPL notice (should be done at the beginning of the file)
ru: Вставляет GPL-уведомление (должно быть вставлено в начале файла)

en: Inserts a description before the current function
ru: Вставляет описание перед текущей функцией

en: Inserts a multiline comment
ru: Вставляет много-строчный комментарий

en: Inserts a typical ChangeLog entry in the current file
ru: Вставляет типичный ChangeLog вход в текущий файл

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Invalid filename
ru: Неправильное имя файла

en: Japanese
ru: Японская

en: Java source file
ru: Java исходный файл

en: Jump to the entered line number.
ru: Перейти на строку под введенным номером

en: Keybindings
ru: Привязки

en: Keyboard shortcuts
ru: Клавиатурные сокращения

en: Korean
ru: Корейская

en: LaTeX source file
ru: LaTeX исходный файл

en: Label
ru: Метка

en: Large icons
ru: Большие иконки

en: Left
ru: Слева

en: License
ru: Лицензия

en: Line
ru: Строка

en: Load files from the last session
ru: Загрузить файлы из последней сессии

en: Load virtual terminal emulation at startup
ru: Загружать эмуляцию виртуального терминала при загрузке

en: Local
ru: Локальный

en: Mac (CR)
ru: Мак (CR)

en: Macros
ru: Макросы

en: Maintainer
ru: Ведущий разработчик

en: Make all
ru: Построить все

en: Make custom target
ru: Построить свою цель

en: Make object
ru: Построить объект

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows.
ru: Маркирует пробелы точками, а табуляции стрелками.

en: Match only a _whole word
ru: Совпадение только всего слова

en: Members
ru: Составляющие

en: Messages
ru: Сообщения

en: Methods
ru: Методы

en: Mixins
ru: Смешивания

en: My
ru: Мой

en: Namespaces
ru: Пространства имен

en: New
ru: Новый

en: No matches found for '%s'.
ru: Совпадений для '%s' не найдено.

en: No tags found
ru: Тегов не найдено.

en: None
ru: Никакой

en: Nordic
ru: Скандинавская

en: O-Matrix source file
ru: O-Matrix исходный файл

en: OVR
ru: ПРЗ

en: Open
ru: Открыть

en: Open File
ru: Открыть Файл

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette.
ru: Открывает диалог выбора цвета, позволяющий интерактивно 
    выбирать цвет из палитры.

en: Open an existing file
ru: Открыть существующий файл

en: Open files
ru: Открытые файлы

en: Opens at startup the files from the last session
ru: Открывает при загрузке файлы из последнего запуска

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
ru: Открытие файла в режиме "только чтение". Если выбрать более чем один файл для открытия, все выбранные файлы будут открыты в режиме "только чтение".

en: Other
ru: Другое

en: Other:
ru: Прочие:

en: Our
ru: Наш

en: Owner:
ru: Владелец:

en: Package
ru: Пакет

en: Pascal source file
ru: Pascal исходный файл

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
ru: Путь (и возможно дополнительные аргументы) к Вашему предпочитаемому просмотрщику

en: Path and options for the make tool
ru: Путь и опции для make

en: Perl source file
ru: Perl исходный файл

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
ru: Пожалуйста, установите тип файла для текущего документа перед использованием этой функции

en: Preferences
ru: Настройки

en: Print
ru: Печать

en: Prints the current file
ru: Печатает текущий файл

en: Process failed (%s)
ru: Процесс остановлен (%s)

en: Properties
ru: Свойства

en: Python source file
ru: Python исходный файл

en: Question
ru: Вопрос

en: Quit Geany
ru: Выйти из Geany

en: Read:
ru: Чтение:

en: Recent files list length:
ru: Длинна списка недавних файлов

en: Redo
ru: Накатить

en: Reload
ru: Обновить

en: Reload file
ru: Перечитать файл

en: Reload symbol list
ru: Перечитать список тегов

en: Reload the current file from disk
ru: Перечитать текущий файл с диска

en: Removes trailing spaces and tabs and the end of lines
ru: Убирает при переносе лишние остаточные пробелы, табуляции и окончания строк

en: Replace
ru: Заменить

en: Replace all matches found in the currently selected text
ru: Заменяет все совпадения с фразой в конкретном выделенном тексте

en: Replace tabs by space
ru: Заменить табуляции пробелами

en: Replaces all tabs in document by spaces.
ru: Заменяет все табуляции в документе пробелами.

en: Right
ru: Справа

en: Romanian
ru: Румынская

en: Ruby source file
ru: Ruby исходный файл

en: Run
ru: Запустить

en: Run (alternative command)
ru: Запустить (иная команда)

en: Run or view the current file
ru: Запустить или посмотреть текущий файл

en: SQL Dump file
ru: SQL Dump файл

en: Save
ru: Сохранить

en: Save File
ru: Сохранить Файл

en: Save all
ru: Сохранить все

en: Save all open files
ru: Сохранить все открытые файлы

en: Save the current file
ru: Сохранить текущий файл

en: Save window position and geometry
ru: Сохранять позицию и размеры окна

en: Saves all open files
ru: Сохраняет все открытые файлы

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
ru: Сохраняет позицию и размеры окна, и восстанавливает их при запуске

en: Scribble
ru: Заметки

en: Scroll on keystroke
ru: Прокрутка построчно

en: Scroll on output
ru: Прокрутка вывода

en: Sect1
ru: Секция1

en: Sect2
ru: Секция2

en: Sect3
ru: Секция3

en: Section
ru: Раздел

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select _All
ru: Выделить Всё

en: Set Arguments
ru: Установить аргументы

en: Set Includes and Arguments
ru: Установить "include <...>" и Аргументы

en: Set filetype:
ru: Тип файла:

en: Sets the background color of the text in the terminal widget.
ru: Устанавливает цвет заднего плана отображения текста и окна

en: Sets the color of the long line marker
ru: Устанавливает цвет Маркера Длинны строки

en: Sets the default encoding for newly created files.
ru: Устанавливает кодировку по умолчанию для недавно созданных файлов.

en: Sets the font for the message window
ru: Устанавливает шрифт для окна сообщений

en: Sets the font for the terminal widget.
ru: Устанавливает шрифт для окна терминала

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget.
ru: Устанавливает цвет переднего плана отображения текста и окна

en: Sets the includes and library paths for the compiler and the program arguments for execution
ru: Устанавливает включаемые заголовочные файлы и пути библиотек для компилятора(сборщика)  и аргументов для запуска программ

en: Sets the program paths and arguments
ru: Устанавливает пути и аргументы программ

en: Shell script file
ru: Файл шелл-скрипта

en: Shortcut
ru: Сокращение

en: Show Colour Chooser
ru: Показывать Выбор цвета

en: Show _Line Numbers
ru: Показывать Номера строк

en: Show _Markers Margin
ru: Показывать Маркер строк

en: Show _Toolbar
ru: Показывать панель инструментов

en: Show _hidden files
ru: Показать скрытые файлы

en: Show calltip
ru: Показать подсказку

en: Show indentation guides
ru: Показывать подсказки углубления

en: Show line endings
ru: Показывать окончание строк

en: Show macro list
ru: Показать список макросов

en: Show open files list
ru: Показать список открытых файлов

en: Show symbol list
ru: Отображать список тегов

en: Show the line ending character
ru: Показывает символы окончания строк

en: Show white space
ru: Показать чистые пробелы

en: Shows a confirmation dialog on exit.
ru: Показывает диалог подтверждения выхода при закрытии.

en: Shows a list of all keyboard shortcuts for Geany.
ru: Показывает список всех клавиатурных сочетаний для Geany.

en: Shows or hides the Line Number margin.
ru: Включает или выключает отображение номеров строк

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines.
ru: Показывает или прячет маленький маркер строк с права от номеров строк, который отмечает определенные строки.

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation.
ru: Показывает маленькие прерывистые линии для помощи в использовании правильного переноса.

en: Singletons
ru: Единичные Предметы

en: Small icons
ru: Маленькие иконки

en: South European
ru: Южно-Европейская

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget.
ru: Устанавливает историю строк, которые Вы можете прокрутить назад в терминальном окне.

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list.
ru: Определяет количество файлов сохраненных в списке Последних открываемых файлов.

en: Status
ru: Статус

en: Status messages
ru: Дежурные сообщения

en: Strip trailing spaces
ru: Убирать остаточные пробелы

en: Structs / Typedefs
ru: Структуры(Structs) / Определения(Typedefs)

en: Subsection
ru: Подраздел

en: Subsubsection
ru: Субподраздел

en: Switch to Editor
ru: Перейти к редактору

en: Switch to Scribble
ru: Перейти к заметкам

en: Switch to VTE
ru: Переключиться в терминал

en: Switch to left document
ru: Перейти на левый документ

en: Switch to right document
ru: Перейти на правый документ

en: Switch to status message list at new message
ru: Перейти на "Статус" при новых сообщениях

en: Symbols
ru: Теги

en: Tcl source file
ru: Tcl исходный файл

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Terminal
ru: Терминал

en: Text only
ru: Только текст

en: Thai
ru: Тайская

en: The combination '%s' is already used for "%s". Please choose another one.
ru: Комбинация клавиш '%s' уже используется для "%s". Пожалуйста выберите другие.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
ru: Файл "%s" будет распечатан следующей командой:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
ru: Файл '%s' уже существует. Переписать поверху?

en: The following keyboard shortcuts are defined:
ru: Определены следующие клавиатурные сокращения:

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor. It helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
ru: Маркер Длинны Строки это вертикальная тонка линии в редакторе. Помогает отмечать длинные строки или является сигналом для перехода на следующую строку. Что бы отключить установите значение в 0, или больше нуля для указания колонки где оно должно быть.

en: The name of the developer
ru: Имя разработчика

en: The width in chars, which one tab character will take
ru: Ширина в символах каждой закладки

en: This is Geany %s.
ru: Это Geany %s

en: Toggle Messages Window
ru: Показывать окно сообщений

en: Toggle Sidebar
ru: Показывать боковую панель

en: Toggle the symbol list on and off
ru: Включает отображение списка тегов

en: Toggle the toolbar on and off
ru: Включает/выключает отображение панели инструментов

en: Toggle the window with status and compiler messages on and off
ru: Включает/выключает окно дежурных(статусных) и компиляторных сообщений

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top
ru: Вверху

en: Translators
ru: Переводчики

en: Treat this file as read-only. No changes can be made.
ru: Рассматривает этот файл как только для чтения. Никакие изменения не могут быть сделаны.

en: Turkish
ru: Турецкая

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
ru: Пишите тут что хотите, используйте это как заметки/быстрые записи

en: Type the combination of the keys you want to use for "%s"
ru: Введите сочетание клавиш для "%s"

en: Undo
ru: Отменить

en: Unfold all
ru: Развернуть все

en: Unfolds all contracted code blocks
ru: Разворачивает все свернутые блоки объединенного кода

en: Unicode
ru: Юникод

en: Use indicators to show compile errors
ru: Использовать индикаторы для показа ошибок при сборке

en: Variables
ru: Переменные

en: Version number, which a new file initially has
ru: Номер версии, которую изначально имеет новый файл

en: Vietnamese
ru: Вьетнамская

en: Whether the virtual terminal emulation(VTE) should be loaded at startup. Disable it if you do not need it.
ru: Включает эмуляцию виртуального терминала при старте.Отключите если Вам это не надо.

en: Whether to beep if an error occured or when the compilation process has finished.
ru: Подает звуковой сигнал при возникновении ошибки, а так же при окончании процесса сборки(компиляции) проекта.

en: Whether to enable folding the code
ru: Включает разделение кода на блоки(сворачивать/разворачивать отдельные функции)

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files.
ru: Выполняет "cd $path" когда Вы переключаетесь между открытыми файлами.

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed.
ru: Прокрутка построчно вниз если было клавиша была нажата.

en: Word Count
ru: Подсчет слов

en: Write:
ru: Запись:

en: XML source file
ru: XML исходный файл

en: Zoom In
ru: Увеличить

en: Zoom Out
ru: Уменьшить

en: Zoom in the text
ru: Увеличить текст

en: Zoom out the text
ru: Уменьшить текст

en: _Build
ru: Постро_ить

en: _Case sensitive
ru: Регистровая чувствительность

en: _Compile
ru: _Собрать

en: _Document
ru: Документ

en: _Edit
ru: _Редактировать

en: _File
ru: _Файл

en: _Help
ru: Помощь

en: _Replace
ru: Заменить

en: _Search
ru: Поиск

en: _Search backwards
ru: Обратный поиск

en: _Set Includes and Arguments
ru: Установить Включения и Аргументы

en: _Use regular expressions
ru: Использовать регулярные выражения

en: _View
ru: Вид

en: _Website
ru: Страница Проекта

en: developer
ru: разработчик

en: don't load auto completion data (see documentation)
ru: не загружать авто завершение в данных (смотрите документацию)

en: don't load terminal support
ru: не загружать поддержку терминала

en: don't open files in a running instance, force opening a new instance
ru: не открывать в запущенном, запустить новое

en: don't show message window at startup
ru: не показывать окно сообщений при запуске

en: email address of the developer
ru: адрес электронной почты разработчика

en: filename of libvte.so
ru: имя файла библиотеки libvte.so

en: invisible
ru: невидимый

en: language
ru: язык

en: runs in debug mode (means being verbose)
ru: запущено в отладочном режиме (выдает больше сообщений)

en: selection
ru: выделение

en: show version and exit
ru: Показать версию и выйти

en: translation maintainer
ru: Ведущий переводчик

en: unknown
ru: Неизвестный

en: untitled
ru: Безымянный

en: use an alternate configuration directory
ru: использовать иную конфигурационную директорию

en: whole document
ru: весь документ
