silky - en to sv translation catalogue (354 entries)

en: 	--debug-level=N : Enables debugging with level N
sv: 	--debug-level=N : Aktiverar felsökning med nivå N

en: 	-d : Enables debugging with level 0
sv: 	-d : Aktiverar felsökning med nivå 0

en: 	-h : Shows this help page
sv: 	-h : Visar denna hjälpsida

en: 	-v : Shows the version number
sv: 	-v : Visar versionsnumret

en: 	Error messages are always printed, regardless of debug options.
sv: 	Felmeddelanden skrivs alltid ut, oavsett felsökningsalternativen.

en: 	Supported debug levels: 0,1 and 2
sv: 	Felsökningsnivåer som stöds: 0,1 och 2

en: %d user | %d users
sv[0]: %d användare
sv[1]: %d användare

en: %s (%s@%s) changed mode on channel '%s' to %s
sv: %s (%s@%s) bytte läget på kanalen "%s" till %s

en: %s (%s@%s) changed topic for channel %s to '%s'
sv: %s (%s@%s) bytte ämnet på %s till "%s"

en: %s (%s@%s) has joined %s
sv: %s (%s@%s) har gått in i %s

en: %s (%s@%s) has signed off (%s)
sv: %s (%s@%s) har lämnat (%s)

en: %s (%s@%s) invites you to channel %s.
sv: %s (%s@%s) bjuder in dig till kanalen %s.

en: %s (%s@%s) left %s
sv: %s (%s@%s) lämnade %s

en: %s changed mode for '%s' on '%s' to %s
sv: %s bytte läget för "%s" på "%s" till %s

en: %s changed mode on channel '%s' to %s
sv: %s bytte läget på kanalen "%s" till %s

en: %s kicked %s from from channel '%s' with reason '%s'.
sv: %s sparkade ut %s från "%s" med orsaken "%s".

en: %s kicked me from channel '%s' with reason '%s'.
sv: %s sparkade ut mig från "%s" med orsaken "%s".

en: %s sent a message of unknown type '%s'
sv: %s skickade ett meddelande med den okända typen "%s"

en: '%s' is now known as '%s'.
sv: "%s" är nu känd som "%s".

en: <b>Change passphrase of your key
    </b>
sv: <b>Ändra lösenfrasen för din nyckel
    </b>

en: <b>Change the nickname
    </b>
    Please enter the new nickname:
sv: <b>Byt smeknamnet
    </b>
    Ange det nya smeknamnet:

en: <b>Connect to a server
    </b>
    Select or type the server to connect:
sv: <b>Anslut till en server
    </b>
    Välj eller mata in den server som ska anslutas till:

en: <b>Cryptographic key generation</b>
    
    The key generation may take long time, depending
    on the speed of your computer.
sv: <b>Generering av kryptografisk nyckel</b>
    
    Nyckelgenereringen kan ta lång tid, beroende på
    hastigheten hos din dator.

en: <b>Did you know that..</b>
sv: <b>Visste du att...</b>

en: <b>Fingerprint:</b>
sv: <b>Fingeravtryck:</b>

en: <b>Join a channel
    </b>
    Select or type the channel to join:
sv: <b>Gå in i en kanal
    </b>
    Välj eller mata in den kanal som ska gås in i:

en: <b>Manual key parameters
    </b>
    Please fill in your information, and a passphrase
    to protect the key.
sv: <b>Manuella nyckelparametrar
    </b>
    Fyll i din information och en lösenfras för att
    skydda nyckeln.

en: <b>Nickname:</b>
sv: <b>Smeknamn:</b>

en: <b>Notes:</b>
sv: <b>Anteckningar:</b>

en: <b>Preferences</b>
sv: <b>Inställningar</b>

en: <b>Real name:</b>
sv: <b>Verkligt namn:</b>

en: <b>Received a public key. Would you like to accept this key?
    </b>
sv: <b>Mottog en publik nyckel. Vill du acceptera denna nyckel?
    </b>

en: <b>Requested user information:</b>
sv: <b>Begärd användarinformation:</b>

en: <b>This is the first time you run Silky. 
    We need to generate cryptographic 
    keys for you.
    </b>
    If you want to modify the key parameters, 
    select manual mode.
sv: <b>Detta är första gången du kör Silky. Vi
    måste generera kryptografiska nycklar åt
    dig.
    </b>
    Om du vill ändra nyckelparametrarna kan du
    välja manuellt läge.

en: <b>This key is protected with a
    passphrase.
    </b>
    Please enter the passphrase to use
    the key:
sv: <b>Denna nyckel är skyddad med
    en lösenfras.
    </b>
    Ange lösenfrasen för att använda
    nyckeln:

en: About Silky
sv: Om Silky

en: Accept new key?
sv: Acceptera ny nyckel?

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Add Buddy
sv: Lägg till kompis

en: Add buddy
sv: Lägg till kompis

en: Add key
sv: Lägg till nyckel

en: Add new server to the list
sv: Lägg till ny server i listan

en: Add selected channel to the list
sv: Lägg till markerad kanal i listan

en: Add selected person to the list
sv: Lägg till markerad person i listan

en: Add server
sv: Lägg till server

en: Add this channel
sv: Lägg till denna kanal

en: Add this person
sv: Lägg till denna person

en: Add this server
sv: Lägg till denna server

en: Another happy Silky user
sv: Ytterligare en lycklig Silky-användare

en: Apply the changes
sv: Verkställ ändringarna

en: Automatic key parameters
sv: Automatiska nyckelparametrar

en: Await paging
sv: Vänta på anrop

en: Away
sv: Borta

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Banned users
sv: Bannlysta användare

en: Be hyper active
sv: Var hyperaktiv

en: Block invites
sv: Blockera inbjudningar

en: Block private messages
sv: Blockera privata meddelanden

en: Buddy List
sv: Kompislista

en: Busy
sv: Upptagen

en: CLEAR, Clears the current text window
sv: CLEAR, tömmer det aktuella textfönstret

en: Can not change nickname: Empty nickname not allowed.
sv: Kan inte byta smeknamnet: Tomt smeknamn är inte tillåtet.

en: Can not change nickname: That is your current nickname already.
sv: Kan inte byta smeknamnet: Det är redan ditt nuvarande smeknamn.

en: Can not change nickname: You are not yet connected to server.
sv: Kan inte byta smeknamnet. Du är inte ansluten till en server.

en: Can not connect to the server.
sv: Kan inte ansluta till servern.

en: Can not join the channel.
sv: Kan inte gå in i kanalen.

en: Can not join. You are banned from the channel.
sv: Kan inte gå in. Du är bannlyst från kanalen.

en: Can not send a message to the console window.
sv: Kan inte skicka ett meddelande till konsollfönstret.

en: Can not send message at this time.
sv: Kan inte skicka meddelandet just nu.

en: Can not send the file because it is too big.
sv: Kan inte skicka filen eftersom den är för stor.

en: Can not send the message to the console window.
sv: Kan inte skicka meddelandet till konsollfönstret.

en: Can not send the message. You are not connected to a server.
sv: Kan inte skicka meddelandet. Du är inte ansluten till en server.

en: Change _nickname
sv: Byt _smeknamn

en: Change nickname
sv: Byt smeknamn

en: Change passphrase
sv: Byt lösenfras

en: Change the nickname
sv: Byt smeknamnet

en: Change the topic
sv: Ändra ämnet

en: Changes your current nickname
sv: Byter ditt nuvarande smeknamn

en: Changes your personal modes
sv: Byter dina personliga lägen

en: Channel keys
sv: Kanalnycklar

en: Channel list ends.
sv: Kanallistan slutar.

en: Channel list starts:
sv: Kanallistan börjar:

en: Channel modes
sv: Kanallägen

en: Channels
sv: Kanaler

en: Channels membership:
sv: Kanalmedlemskap:

en: Check the box to enable tips on startup
sv: Kryssa för rutan för att aktivera tips vid uppstart

en: Clear
sv: Töm

en: Close the query
sv: Stäng frågan

en: Colors
sv: Färger

en: Command %s failed: %s
sv: Kommandot %s misslyckades: %s

en: Command failed
sv: Kommandot misslyckades

en: Command history depth:
sv: Djup för kommandohistorik:

en: Commands Available
sv: Tillgängliga kommandon

en: Confirm
    passphrase:
sv: Bekräfta
    lösenfras:

en: Connect on start
sv: Anslut vid uppstart

en: Connect to a server
sv: Anslut till en server

en: Connect to server
sv: Anslut till server

en: Connected to %s, please wait...
sv: Ansluten till %s, var vänlig vänta...

en: Connected to server:
sv: Ansluten till server:

en: Connecting to server '%s'...
sv: Ansluter till servern "%s"...

en: Connection
sv: Anslutning

en: Connection to server timed out
sv: Anslutningen till servern gjorde time-out

en: Connects to a new server
sv: Ansluter till en ny server

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Copy
sv: Kopiera

en: Could not decode received public key.
sv: Kunde inte koda den mottagna publika nyckeln.

en: Could not encode received public key.
sv: Kunde inte koda den mottagna publika nyckeln.

en: Credits
sv: Tack

en: Cut
sv: Klipp ut

en: DISCONNECT, Disconnects from server
sv: DISCONNECT, kopplar från servern

en: Deop
sv: Ta bort op

en: Detach session
sv: Frikoppla session

en: Details...
sv: Detaljer...

en: Developers
sv: Utvecklare

en: Disconnect from server
sv: Koppla från servern

en: Disconnected from %s. (%s)
sv: Frånkopplad från %s. (%s)

en: Disconnecting...
sv: Kopplar från...

en: Don't save the settings
sv: Spara inte inställningarna

en: Edit list
sv: Redigera lista

en: Edit preferences
sv: Redigera inställningar

en: Edit your preferences
sv: Redigera dina inställningar

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Enter the passphrase for your keys
sv: Ange lösenfrasen för dina nycklar

en: Enter your email address. The address is shown to others. You may leave this field empty.
sv: Ange din e-postadress. Adressen visas för andra. Du kan lämna detta fält tomt.

en: Enter your name. This is shown to others. You may leave this field empty.
sv: Ange ditt namn. Detta visas för andra. Du kan lämna detta fält tomt.

en: Favourite channels
sv: Favoritkanaler

en: Favourite people
sv: Favoritpersoner

en: Favourite servers
sv: Favoritservrar

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: Fingerprint and babbleprint for the key are:
sv: Fingeravtryck och babbelavtryck för nyckeln är:

en: First run
sv: Första körning

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: GETKEY <user> Requests for public key of the user.
sv: GETKEY <användare> Begär användarens publika nyckel.

en: Generating SILC keys...
sv: Genererar SILC-nycklar...

en: Hide yourself from people not on same channel than you
sv: Dölj dig själv från personer som inte är på samma kanal som du

en: Highlight own nickname
sv: Färgmarkera egna smeknamnet

en: Highlighting
sv: Färgmarkering

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Hyper active
sv: Hyperaktiv

en: I have left channel '%s'.
sv: Jag har lämnat kanalen "%s".

en: If set then only private message secured with private message keys are delivered
sv: Om detta är satt kommer endast privata meddelanden som är säkrade med privata meddelandenycklar att levereras

en: Illegal nickname.
sv: Otillåtet smeknamn.

en: Incorrect passphrase
sv: Felaktig lösenfras

en: Indisposed
sv: Indisponerad

en: Input box text:
sv: Text i inmatningsfält:

en: Invalid key.
sv: Ogiltig nyckel.

en: Invalid server address.
sv: Ogiltig serveradress.

en: Invite
sv: Inbjudning

en: JOIN <channel>, joins the channel
sv: JOIN <kanal>, går in i kanalen

en: Join a channel
sv: Gå in i en kanal

en: Join channel
sv: Gå in i kanal

en: Join channel?
sv: Gå in i kanal?

en: Joined channel '%s'.
sv: Gick in i kanalen "%s".

en: Joins a new channel
sv: Går in i en ny kanal

en: Key generation
sv: Nyckelgenerering

en: Key length
sv: Nyckellängd

en: Key management
sv: Nyckelhantering

en: Key saved.
sv: Nyckeln sparad.

en: Kick
sv: Sparka ut

en: Known servers
sv: Kända servrar

en: LIST, Lists the channels on the server.
sv: LIST, listar kanalerna på servern.

en: Leave the channel
sv: Lämna kanalen

en: Leaving channel '%s'.
sv: Lämnar kanalen "%s".

en: Length of the key
sv: Längden på nyckeln

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in 3rd person, like /me jumps)
sv: ME <åtgärd>, skickar åtgärden till den aktuella kanalen (åtgärderna skrivs i tredje person, som exempelvis /me hoppar)

en: MSG <nickname> <message>, sends a private message to nickname
sv: MSG <smeknamn> <meddelande>, skickar ett privat meddelande till smeknamn

en: Manual key parameters
sv: Manuella nyckelparametrar

en: Message settings:
sv: Meddelandeinställningar:

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Mode of '%s' is '%s'.
sv: Läget för "%s" är "%s".

en: Mode on '%s' is now '%s'
sv: Läget på "%s" är nu "%s".

en: Modes
sv: Lägen

en: Mute
sv: Tysta

en: Mute opers
sv: Tysta operatörer

en: Mute users
sv: Tysta användare

en: My action:
sv: Min åtgärd:

en: My nickname:
sv: Mitt smeknamn:

en: My text:
sv: Min text:

en: N/A
sv: -

en: NICK <nickname>, sets your nick
sv: NICK <smeknamn>, ställer in ditt smeknamn

en: Network problem: Server did not respond in %d second, please wait... | Network problem: Server did not respond in %d seconds, please wait...
sv[0]: Nätverksproblem: Servern svarade inte inom %d sekund, var vänlig vänta...
sv[1]: Nätverksproblem: Servern svarade inte inom %d sekunder, var vänlig vänta...

en: New passphrase confirmation failed
sv: Bekräftandet av den nya lösenfrasen misslyckades

en: New passphrase:
sv: Ny lösenfras:

en: New query
sv: Ny fråga

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Nickname can not be empty.
sv: Smeknamnet kan inte vara tomt.

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: No help available for that command.
sv: Ingen hjälp tillgänglig för det kommandot.

en: No such command.
sv: Det finns inget sådant kommando.

en: No such user.
sv: Ingen sådan användare.

en: No users found.
sv: Inga användare hittades.

en: Non-unicode string received. Cannot display.
sv: Sträng mottogs som inte är Unicode. Kan inte visa den.

en: Old passphrase:
sv: Gammal lösenfras:

en: Online help
sv: Online-hjälp

en: Op
sv: Ge op

en: Open query
sv: Öppna fråga

en: Other settings:
sv: Andra inställningar:

en: PART [<channel>], leaves the channel, by default the current one
sv: PART [<kanal>], lämnar kanalen, standardalternativet är den aktuella kanalen

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: Passphrase changed
sv: Lösenfrasen ändrad

en: Passphrase required
sv: Lösenfras krävs

en: Passphrase:
sv: Lösenfras:

en: Passphrases don't match! Try again.
sv: Lösenfraserna stämmer inte överens. Försök igen.

en: Password required for the channel.
sv: Lösenord krävs för kanalen.

en: Paste
sv: Klistra in

en: People
sv: Personer

en: Permission denied. You are not channel founder of channel '%s'.
sv: Åtkomst nekas. Du är inte kanalgrundare för kanalen "%s".

en: Permission denied. You are not channel operator of channel '%s'.
sv: Åtkomst nekas. Du är inte kanaloperatör för kanalen "%s".

en: Personal information
sv: Personlig information

en: Please select a file to send.
sv: Välj en fil att skicka.

en: Please wait while generating the key...
sv: Vänta medan nyckeln genereras...

en: Plugin defined commands
sv: Insticksmoduldefinierade kommandon

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Private
sv: Privat

en: Public key fingerprint:
sv: Publikt nyckelfingeravtryck:

en: QUERY <nickname>, opens up a new private conversation window with someone
sv: QUERY <smeknamn>, öppnar ett nytt privat samtalsfönster till någon

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server, if any and quits Silky
sv: QUIT [<orsak>], kopplar från den aktuella servern, om det finns en sådan, och avslutar Silky

en: Quit message:
sv: Avslutningsmeddelande:

en: Quits the application
sv: Avslutar programmet

en: Quitting. Thank you for using Silky!
sv: Avslutar. Tack för att du använde Silky!

en: RAW <command> [arguments], sends given SILC command to the server
sv: RAW <kommando> [parametrar], skickar ett givet SILC-kommando och parametrarna till servern

en: Re-enter the passphrase to verify you remember the passphrase
sv: Ange lösenfrasen igen för att verifiera att du kommer ihåg lösenfrasen

en: Ready! Click OK to continue.
sv: Klar! Klicka på OK för att fortsätta.

en: Real name:
sv: Verkligt namn:

en: Realname
sv: Verkligt namn

en: Received unknown key type.
sv: Mottog okänd nyckeltyp.

en: Recent channels
sv: Senaste kanalerna

en: Recent messages
sv: Senaste meddelandena

en: Recent servers
sv: Senaste servrarna

en: Refresh the settings
sv: Uppdatera inställningarna

en: Reject watching
sv: Avvisa bevakning

en: Rejected the key.
sv: Avvisade nyckeln.

en: Remove Buddy
sv: Ta bort kompis

en: Remove selected channel from the list
sv: Ta bort den markerade kanalen från listan

en: Remove selected person from the list
sv: Ta bort den markerade personen från listan

en: Remove selected server from the list
sv: Ta bort den markerade servern från listan

en: Restrict topic
sv: Begränsa ämnet

en: Resume detached session
sv: Återuppta frikopplad session

en: Resume session
sv: Återuppta session

en: Resumed connection to %s, please wait...
sv: Återupptog anslutning till %s, var vänlig vänta...

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 706
sv: SERVER <värd> [<port>] [<lösenord>], ansluter till en server, standardporten är 706

en: SET [<variable> [<value>]] Gets or sets a config variable
sv: SET [<variabel> [<värde>]] Hämtar eller ställer in en variabel

en: Save the settings
sv: Spara inställningarna

en: Saves your sessions and quits the application. You can resume the session later
sv: Sparar dina sessioner och avslutar programmet. Du kan återuppta sessionen senare

en: Search
sv: Sök

en: Search a channel by name
sv: Sök efter en kanal med hjälp av namn

en: Search a person by nickname
sv: Sök efter en person med hjälp av smeknamn

en: Search by name:
sv: Sök på namn:

en: Search by nickname:
sv: Sök på smeknamn:

en: Search channels
sv: Sök kanaler

en: Search people
sv: Sök personer

en: Secret
sv: Hemlig

en: Select font:
sv: Välj typsnitt:

en: Select from list:
sv: Välj från lista:

en: Select the channel you want to add to the list and click Add
sv: Välj den kanal du vill lägga till i listan och klicka på Lägg till

en: Select the person you want to add to the list and click Add
sv: Välj den person du vill lägga till i listan och klicka på Lägg till

en: Select the user from the list you want to send a message to:
sv: Välj den användare från listan som du vill skicka ett meddelande till:

en: Select to specify parameters manually
sv: Välj för att ange parametrar manuellt

en: Select to use automatic settings
sv: Välj för att använda automatiska inställningar

en: Send
sv: Skicka

en: Send file
sv: Skicka fil

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Send the text
sv: Skicka texten

en: Sends a message to someone
sv: Skickar ett meddelande till någon

en: Server address:
sv: Serveradress:

en: Server information
sv: Serverinformation

en: Server messages:
sv: Servermeddelanden:

en: Servers
sv: Servrar

en: Set %s to %s
sv: Ställ in %s till %s

en: Set/unset channel as private channel
sv: Ställ in/ställ inte in kanalen som privat kanal.

en: Set/unset channel as secret channel
sv: Ställ in/ställ inte in kanalen som hemlig kanal.

en: Set/unset operator silencing
sv: Ställ in/ställ inte in tystande av operatörer

en: Set/unset that only channel operator or founder may set channel topic
sv: Ställ in/ställ inte in att endast kanaloperatörer eller kanalgrundaren kan ställa in ämnet för kanalen

en: Set/unset to reject anyone from watching you
sv: Ställ in/ställ inte in att avvisa alla från att bevaka dig

en: Set/unset user silencing
sv: Ställ in/ställ inte in tystande av användare

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show tip of the day on startup
sv: Visa dagens tips vid uppstart

en: Show tips on startup
sv: Visa tips vid uppstart

en: Shows information of the server you are currently connected
sv: Visar information om servern som du för tillfället är ansluten till

en: Shows your personal information
sv: Visar din personliga information

en: Sign channel actions
sv: Signera kanalåtgärder

en: Sign channel messages
sv: Signera kanalmeddelanden

en: Sign private actions
sv: Signera privata åtgärder

en: Sign private messages
sv: Signera privata meddelanden

en: Silky is a secure chat client using the SILC protocol.
sv: Silky är en säker chattklient som använder SILC-protokollet.

en: That is your current nickname.
sv: Det är ditt nuvarande smeknamn.

en: The channel is an invite-only channel and you are not invited.
sv: Kanalen är endast öppen för inbjudna och du är inte inbjuden.

en: The channel is full.
sv: Kanalen är full.

en: The passphrase is used to protect your keys
sv: Lösenfrasen används för att skydda dina nycklar

en: The server did not respond.
sv: Servern svarade inte.

en: There are many people with same nickname, message not sent. Please specify the target.
sv: Det finns många personer med samma smeknamn. Meddelandet skickades inte. Ange målet.

en: There was an error while connecting to the server.
sv: Det uppstod ett fel vid anslutning till servern.

en: There was an unknown error while connecting to the server.
sv: Det uppstod ett okänt fel vid anslutning till servern.

en: This key is already saved.
sv: Denna nyckel är redan sparad.

en: This user is not yet on your buddy list.
sv: Denna användare är inte i din kompislista än.

en: Timestamp:
sv: Tidsstämpel:

en: Topic for '%s' is '%s'.
sv: Ämnet för "%s" är "%s".

en: Topic of '%s' is '%s'.
sv: Ämnet för "%s" är "%s".

en: Try `/join <channel>'.
sv: Prova "/join <kanal>".

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
sv: Skriv /HELP <kommando> för ytterligare information, eller /HELP -l

en: Type new topic for the channel
sv: Ange ett nytt ämne för kanalen

en: Type the address of the new server
sv: Ange adressen till den nya servern

en: Type the name of the server you want to add to the list and click on Search
sv: Ange namnet på servern du vill lägga till i listan och klicka på Sök

en: Type the nickname of the person you want to add to the list and click on Search
sv: Ange smeknamnet på personen du vill lägga till i listan och klicka på Sök

en: Type the text you want to send
sv: Ange texten du vill skicka

en: UNHANDLED TOPIC SET EVENT: Please report a bug to Silky development team
sv: OHANTERAD ÄMESINSTÄLLNINGSHÄNDELSE. Skicka en felrapport till utvecklingsteamet bakom Silky

en: Unknown option '%s'.
sv: Okänd flagga "%s".

en: Unmute
sv: Avtysta

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Usage: %s [-h][-v][-d][--debug-level=N]
sv: Användning: %s [-h][-v][-d][--debug-level=N]

en: User defined commands
sv: Användardefinierade kommandon

en: User information
sv: Användarinformation

en: User is not on channel '%s'.
sv: Användaren finns inte på kanalen "%s".

en: User limit
sv: Användargräns

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users
sv: Användare

en: Visuals
sv: Visuella

en: WATCH -add <nickname>|-del <nickname> Add or remove user to watch list.
sv: WATCH -add <smeknamn>|-del <smeknamn> Lägg till eller ta bort användaren från bevakningslistan.

en: WHOIS <nickname> Shows available information of given user.
sv: WHOIS <smeknamn> Visar tillgänglig information om den angivna användaren.

en: When set server does not send invite notifications to you
sv: När detta är satt skickar servern inte inbjudningsnotifieringar till dig

en: Who is
sv: Vem är

en: Wordlist for hilight:
    (separate by space)
sv: Ordlista för färgmarkering:
    (skilj åt med blanksteg)

en: You are already connected or connecting. Disconnect first.
sv: Du är redan ansluten eller ansluter. Koppla från först.

en: You are already connected to '%s'.
sv: Du är redan ansluten till "%s".

en: You are already connected.
sv: Du är redan ansluten.

en: You are already connecting to a server, please wait.
sv: Du är ansluter redan till en server, var vänlig vänta.

en: You are already on that channel.
sv: Du är redan på den kanalen.

en: You are currently connecting to a server, please wait.
sv: Du är ansluter till en server för tillfället, var vänlig vänta.

en: You are not connected to server.
sv: Du är inte ansluten till en server.

en: You are not connected.
sv: Du är inte ansluten.

en: You are not connected. Try /server <host> [<port>]
sv: Du är inte ansluten. Prova /server <värd> [<port>]

en: You are not on a channel.
sv: Du är inte i någon kanal.

en: You are not on any channel.
sv: Du är inte i någon kanal.

en: You are not yet connected to server.
sv: Du är ännu inte ansluten till server.

en: You are now known as '%s'.
sv: Du är nu känd som "%s".

en: You can change away message with profile editor
sv: Du kan ändra bortameddelandet med profilredigeraren

en: You do not want to talk to yourself.
sv: Du vill inte prata med dig själv.

en: You need to enter the name of the server!
sv: Du måste ange namnet på servern!

en: You were invited by %s
    (%s@%s)
sv: Du bjöds in av %s
    (%s@%s)

en: Your fingerprint:
sv: Ditt fingeravtryck:

en: Your information
sv: Din information

en: Your name:
sv: Ditt namn:

en: Your nickname is now '%s'.
sv: Ditt smeknamn är nu "%s".

en: _About
sv: _Om

en: _Channel
sv: _Kanal

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Messages
sv: _Meddelanden

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Servers
sv: _Servrar

en: _View
sv: _Visa
