Metacity 2.6.2 - en to de translation catalogue (458 entries)

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
de: In der Konfigurationsdatenbank gefundenes »%s« ist kein zulässiger Wert für die Tastenkombination »%s«

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
de: In der Konfigurationsdatenbank gefundenes »%s« ist kein zulässiger Wert für den Maustastenumschalter

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
de: »%s« ist kein zulässiger Wert für das Attribut focus

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
de: »%s« ist kein zulässiger Wert für das Attribut »resize«

en: "%s" is not a valid value for state attribute
de: »%s« ist kein zulässiger Wert für das Attribut state

en: %d coordinate expressions parsed in %g seconds (%g seconds average)
de: %d Koordinatenausdrücke in %g Sekunden verarbeitet (im Durchschnitt %g pro Sekunde)

en: %d stored in GConf key %s is not a reasonable number of workspaces, current maximum is %d
de: %d, gespeichert in GConf-Schlüssel %s ist keine sinnvolle Anzahl der Arbeitsflächen; das aktuelle Maximum ist %d

en: %d stored in GConf key %s is out of range 0 to %d
de: %d, gespeichert in GConf-Schlüssel %s, liegt außerhalb des Bereichs 0-%d

en: %g milliseconds to draw one window frame
de: %g Millisekunden zum Zeichnen eines Fensterrahmens

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
de: (Nicht implementiert) Navigation arbeitet anwendungs- und nicht fensterorientiert

en: /Windows/Des_ktop
de: /Fenster/Des_ktop

en: /Windows/_All docks
de: /Fenster/_Alle Docks

en: /Windows/_Bottom dock
de: /Fenster/_Unterer Dock

en: /Windows/_Dialog
de: /Fenster/_Dialog

en: /Windows/_Left dock
de: /Fenster/_Linker Dock

en: /Windows/_Modal dialog
de: /Fenster/_Modaler Dialog

en: /Windows/_Right dock
de: /Fenster/_Rechter Dock

en: /Windows/_Splashscreen
de: /Werkzeug/_Begrüßungsbildschirm

en: /Windows/_Top dock
de: /Fenster/_Oberer Dock

en: /Windows/_Utility
de: /Fenster/_Werkzeug

en: /Windows/tearoff
de: /Fenster/Abriss

en: /_Windows
de: /_Fenster

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
de: Geometrie »%s« für Element <%s> wurde nicht definiert

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
de: <%s> muss entweder eine Geometrie oder ein Elternelement mit einer Geometrie angeben

en: <%s> name "%s" used a second time
de: Name »%s« von <%s> wurde zweimal verwendet

en: <%s> parent "%s" has not been defined
de: Elternelement »%s« von <%s> wurde nicht definiert

en: <author> specified twice for this theme
de: <author> wurde für dieses Thema zweimal angegeben

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
de: Für diesen Rahmenstil muss <button function="%s" state="%s" draw_ops="irgendwas"/> angegeben werden

en: <copyright> specified twice for this theme
de: <copyright> wurde für dieses Thema zweimal angegeben

en: <date> specified twice for this theme
de: <date> wurde für dieses Thema zweimal angegeben

en: <description> specified twice for this theme
de: <description> wurde für dieses Thema zweimal angegeben

en: <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this theme
de: Für dieses Thema muss <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="irgendwas"/> angegeben werden

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
de: Attribut <metacity_session> ist aufgetaucht, obwohl die Sitzungskennung bereits feststeht

en: <name> specified twice for this theme
de: <name> wurde für dieses Thema zweimal angegeben

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0, however. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true. By default, titlebar_font is unset, causing Metacity to fall back to the desktop font even if titlebar_uses_desktop_font is false.
de: Eine Zeichenkette, die für die Fenstertitel verwendete Schrift angibt. Die Größe dieser Angabe wird jedoch nur verwendet, falls die Option »titlebar_font_size« auf 0 gesetzt ist. Außerdem ist diese Funktion wirkungslos, falls die Option »titlebar_uses_desktop_font« »WAHR« ist. Als Vorgabe ist »titlebar_font« nicht gesetzt, was Metacity veranlasst, auf die Desktop-Schrift zurückzugreifen, obwohl »titlebar_uses_desktop_font« »FALSCH« ist.

en: A style called "%s" has not been defined
de: Es wurde kein Stil namens »%s« definiert

en: Action on title bar double-click
de: Aktion beim Doppelklick auf Titelleiste

en: Activate window menu
de: Fenstermenü aktivieren

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
de: Alpha muss zwischen 0.0 (unsichtbar) und 1.0 (vollständig deckend) liegen, war jedoch %g

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
de: Der Alphawert »%s« in einer Mischfarbe liegt nicht zwischen 0.0 und 1.0

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
de: Der Winkel muss zwischen 0.0 und 360.0 liegen, war jedoch %g

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %ld
de: Application hat eine unsinnige _NET_WM_PID %ld angegeben

en: Arrangement of buttons on the titlebar
de: Knopfanordnung auf der Titelleiste

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions.
de: Die Anordnung der Knöpfe auf der Titelleiste. Der Wert muss eine Zeichenkette der Form »menu:minimize,maximize,close« sein. Der Doppelpunkt trennt die rechte von der linken Ecke der Titelleiste und die Namen der einzelnen Knöpfe sind durch Kommas getrennt. Mehrfachnennungen von Knopfnamen sind nicht erlaubt. Unbekannte Knopfnamen werden ohne Ausgabe ignoriert, sodass in zukünftigen Versionen dieses Fenstermanagers Knöpfe hinzugefügt werden können, ohne die Konfiguration älterer Versionen zu beeinflussen.

en: Aspect ratio "%s" is unknown
de: Seitenverhältnis »%s« ist unbekannt

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
de: Attribut »%s« ist in diesem Kontext in Element  <%s> ungültig

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
de: Attribut »%s« wiederholt sich im selben Element <%s>

en: Automatically raises the focused window
de: Hebt automatisch das fokussierte Fenster an

en: Bar
de: Leiste

en: Benchmark
de: Leistungserfassung

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
de: Das Blendformat ist »Blend/Hintergrundfarbe/Vordergrundfarbe/Alpha«; »%s« passt nicht auf dieses Format

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
de: Wahrheitswerte müssen »true« oder »false« sein, nicht »%s«

en: Border
de: Rand

en: Border "%s" is unknown
de: Rahmen »%s« ist unbekannt

en: Border-only window
de: Fenster ausschließlich mit Rand

en: Bug in window manager:
de: Fehler in Fenstermanager:

en: Button Layouts
de: Knopf-Layouts

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
de: Das Seitenverhältnis %g für einen Knopf ergibt keinen Sinn

en: Button layout test %d
de: Knopf-Layout-Test %d

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
de: Es kann keine zwei draw_ops für ein <button>-Element geben (das Thema gab ein draw_ops-Attribut und ein <draw_ops>-Element oder zwei Elemente an)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
de: Es kann keine zwei draw_ops für ein <menu_icon>-Element geben (das Thema gab ein draw_ops-Attribut und ein <draw_ops>-Element oder zwei Elemente an)

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
de: Es kann keine zwei draw_ops für ein <piece>-Element geben (das Thema gab ein draw_ops-Attribut und ein <draw_ops>-Element oder zwei Elemente an)

en: Cannot specify both button_width/button_height and aspect ratio for buttons
de: Es können nicht sowohl button_width/button_height als auch das Seitenverhältnis für Knöpfe angegeben werden

en: Class
de: Klasse

en: Clic_k to give focus
de: _Klicken, um den Fokus zu übergeben

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). Modifier is expressed as "&lt;Alt&gt;" or "&lt;Super&gt;" for example.
de: Solange diese Umschalttaste gedrückt wird, verschiebt das Anklicken eines Fensters dieses (linke Maustaste), ändert dessen Größe (mittlere Maustaste) oder zeigt das Fenstermenü (rechte Maustaste). Das Format ist »&lt;Alt&gt;«.

en: Close Window
de: Fenster schließen

en: Close a window
de: Ein Fenster schließen

en: Commands to run in response to keybindings
de: Auf das Drücken von Tastenkombinationen hin auszuführende Befehle

en: Constant "%s" has already been defined
de: Konstante »%s« wurde bereits definiert

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
de: Der Koordinatenausdruck enthält einen unbekannten Operator am Anfang dieses Texts: »%s«

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
de: Der Koordinatenausdruck enthält das unerlaubte Zeichen »%s«

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
de: Der Koordinatenausdruck enthält die Gleitkommazahl »%s«, die nicht verarbeitet werden konnte

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
de: Der Koordinatenausdruck enthält die Ganzzahl »%s«, die nicht verarbeitet werden konnte

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
de: Der Koordinatenausdruck scheint weder Operatoren noch Operanden zu enthalten

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
de: Der Koordinatenausdruck endet mit einem Operator statt einem Operanden

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
de: Der Koordinatenausdruck enthält eine schließende Klammer, jedoch keine Öffnende

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
de: Der Koordinatenausdruck enthält eine öffnende Klammer, jedoch keine Schließende

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
de: Der Koordinatenausdruck enthält einen Operanden, wo ein Operator stehen müsste

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
de: Der Koordinatenausdruck enthält die unbekannte Variable oder Konstante »%s«

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
de: Der Koordinatenausdruck enthält den Operator »%s«, wo ein Operand stehen müsste

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
de: Der Koordinatenausdruck enthält die beiden Operatoren »%c« und »%c«, jedoch keinen Operanden dazwischen

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer, this is really a Metacity bug, but are you sure you need a huge expression like that?
de: Der Interpreter für Koordinatenausdrücke hat seinen Puffer ausgeschöpft. Dies ist ein Fehler in Metacity; Sind Sie sicher, dass sie so einen riesigen Ausdruck benötigen?

en: Coordinate expression results in division by zero
de: Der Koordinatenausdruck führt zu einer Division durch Null

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
de: Der Koordinatenausdruck versucht, den Modulo-Operator auf eine Gleitkommazahl anzuwenden

en: Coordinate expression was empty or not understood
de: Der Koordinatenausdruck war leer oder unverständlich

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
de: Markierung des Fenstermanagers auf Bildschirm %d auf Anzeige »%s« konnte nicht empfangen werden

en: Could not create directory '%s': %s
de: Verzeichnis »%s« konnte nicht angelegt werden: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
de: Es konnte kein Thema gefunden werden! Stellen Sie sicher, dass %s existiert und zumindest die mitgelieferten Themen enthält.

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
de: Sitzungsdatei »%s« konnte nicht zum Schreiben geöffnet werden: %s

en: Could not parse "%s" as a floating point number
de: »%s« konnte nicht als Gleitkommazahl verarbeitet werden

en: Could not parse "%s" as an integer
de: »%s« konnte nicht als Ganzzahl verarbeitet werden

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
de: Der Alphawert »%s« in einer Mischfarbe konnte nicht verarbeitet werden

en: Could not parse color "%s"
de: Die Farbe »%s« konnte nicht verarbeitet werden

en: Could not parse font description "%s" from GConf key %s
de: Schriftbeschreibung »%s« aus GConf-Schlüssel %s konnte nicht verarbeitet werden

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
de: Der Mischfaktor »%s« in einer Mischfarbe konnte nicht verarbeitet werden

en: Could not release screen %d on display "%s"
de: Bildschirm %d auf Anzeige »%s« konnte nicht freigegeben werden

en: Ctrl
de: Strg

en: Current theme
de: Aktuelles Thema

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
de: Verzögerung für die Auto-Anheben-Funktion in Millisekunden

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
de: Legt fest, ob Anwendungen oder das System hörbare »Piepser« ausgeben können; kann in Verbindung mit der »visuellen Glocke« verwendet werden, um stumme »Piepser« auszugeben.'

en: Dialog Box
de: Dialogfenster

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
de: Pfeil »%s« für Element <%s> konnte nicht verarbeitet werden

en: Did not understand color component "%s" in color specification
de: Farbkomponente »%s« in der Farbangabe konnte nicht verarbeitet werden

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
de: Fülltyp »%s« für Element <%s> konnte nicht verarbeitet werden

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
de: Schatten »%s« für Element <%s> konnte nicht verarbeitet werden

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
de: Zustand »%s« für Element <%s> konnte nicht verarbeitet werden

en: Did not understand state "%s" in color specification
de: Zustand »%s« in der Farbangabe konnte nicht verarbeitet werden

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
de: Schließende Zeichen »%s« in Zeichenkette »%s« konnten nicht verarbeitet werden

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
de: Wert »%s« für Typ des Farbverlaufs konnte nicht verarbeitet werden

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
de: »Miss-Features«, die von alten oder defekten Anwendungen benötigt werden, deaktivieren

en: Distance "%s" is unknown
de: Abstand »%s« ist unbekannt

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
de: %d Rahmen in %g Sekunden auf Client-Seite gezeichnet (%g Millisekunden pro Rahmen) bzw. in %g Sekunden Gesamtzeit inkl. X-Server-Ressourcen (%g Millisekunden pro Rahmen).

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
de: Element <%s> ist nicht unter <%s> erlaubt

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
de: Element <%s> ist in einem <%s>-Element nicht erlaubt

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
de: Element <%s> ist in einem <constant>-Element nicht erlaubt

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
de: Element <%s> ist in einem distance/border/aspect_ratio-Element nicht erlaubt

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
de: Element <%s> ist in einem draw_ops-Element nicht erlaubt

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
de: Element <%s> ist einem name/author/date/description-Element nicht erlaubt

en: Enable Visual Bell
de: Visuelle Glocke aktivieren

en: Error %d was expected but %d given
de: Fehler %d erwartet, jedoch %d übergeben

en: Error closing session file '%s': %s
de: Fehler beim Schließen der Sitzungsdatei »%s«: %s

en: Error launching metacity-dialog to ask about killing an application: %s
de: Beim Starten eines Metacity-Dialogs, der wegen des Abwürgens einer Anwendung nachfragen sollte, ist ein Fehler aufgetreten: %s

en: Error launching metacity-dialog to print an error about a command: %s
de: Beim Starten eines Metacity-Dialogs, der einen Fehler zu einem Befehl anzeigen sollte, ist ein Fehler aufgetreten: %s

en: Error launching metacity-dialog to warn about apps that don't support session management: %s
de: Beim Starten eines Metacity-Dialogs, der vor Anwendungen, die keine Sitzungsverwaltung unterstützen, warnen sollte, ist ein Fehler aufgetreten: %s

en: Error loading theme: %s
de: Fehler beim Laden des Themas: %s

en: Error not expected but one was returned: %s
de: Kein Fehler erwartet, jedoch einer übergeben: %s

en: Error reading from dialog display process: %s
de: Fehler beim Lesen vom Dialog-Anzeigeprozess: %s

en: Error setting name for workspace %d to "%s": %s
de: Fehler beim Festlegen des Namens der Arbeitsflächen %d auf »%s«: %s

en: Error setting number of workspaces to %d: %s
de: Fehler beim Festlegen der Anzahl der Arbeitsflächen auf %d: %s

en: Error was expected but none given
de: Fehler erwartet, jedoch nicht übergeben

en: Error writing session file '%s': %s
de: Fehler beim Schreiben der Sitzungsdatei »%s«: %s

en: Failed to a open connection to a session manager, so window positions will not be saved: %s
de: Das Öffnen einer Verbindung mit einem Sitzungsverwalter ist fehlgeschlagen, daher werden die Fensterpositionen nicht gespeichert: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
de: Protokolldatei %s konnte nicht mit fdopen() geöffnet werden: %s

en: Failed to get hostname: %s
de: Rechnername konnte nicht ermittelt werden: %s

en: Failed to load theme "%s": %s
de: Thema »%s« konnte nicht geladen werden: %s

en: Failed to open X Window System display '%s'
de: X-Window-Systemanzeige »%s« konnte nicht geöffnet werden

en: Failed to open debug log: %s
de: Diagnoseprotokoll konnte nicht geöffnet werden: %s

en: Failed to parse message "%s" from dialog process
de: Nachricht »%s« vom Dialogprozess konnte nicht verarbeitet werden

en: Failed to parse saved session file: %s
de: Gespeicherte Sitzungsdatei konnte nicht verarbeitet werden: %s

en: Failed to read saved session file %s: %s
de: Gespeicherte Sitzungsdatei %s konnte nicht gelesen werden: %s

en: Failed to read theme from file %s: %s
de: Thema konnte nicht aus Datei %s gelesen werden: %s

en: Failed to restart: %s
de: Neustart fehlgeschlagen: %s

en: Failed to scan themes directory: %s
de: Das Themenverzeichnis konnte nicht eingelesen werden: %s

en: Fake menu item %d
de: Pseudo-Menüeintrag %d

en: Fatal IO error %d (%s) on display '%s'.
de: Schwerwiegender E/A-Fehler %d (%s) auf Anzeige »%s«.

en: Focus behavior:
de: Fokusverhalten:

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
de: Wenn Sie das Beenden dieser Anwendung erzwingen gehen alle ungespeicherten Änderungen verloren.

en: Frame geometry does not specify size of buttons
de: Die Rahmengeometrie gibt die Abmessungen der Knöpfe nicht an

en: Frame style already has a button for function %s state %s
de: Rahmenstil hat bereits einen Knopf für Funktion %s, Zustand %s

en: Frame style already has a piece at position %s
de: Rahmenstil hat bereits einen Teil bei Position %s

en: GConf key "%s" is set to an invalid type
de: Typ des GConf-Schlüssels »%s« ungültig

en: GConf key '%s' is set to an invalid value
de: Wert des GConf-Schlüssels »%s« unzulässig

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
de: GTK-Farbangaben müssen nach dem Zustand eine schließende eckige Klammer enthalten, z.B. gtk:fg[NORMAL], wobei NORMAL der Zustand ist; »%s« konnte nicht verarbeitet werden

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
de: Bei GTK-Farbangaben muss der Zustand in eckigen Klammern stehen, z.B. gtk:fg[NORMAL], wobei NORMAL der Zustand ist; »%s« konnte nicht verarbeitet werden.

en: Gradients should have at least two colors
de: Farbverläufe sollten mindestens zwei Farben enthalten

en: Hide all windows and focus desktop
de: Alle Fenster verbergen und den Desktop fokussieren

en: If true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay (the delay is specified by the auto_raise_delay key).
de: Falls dieser Schlüssel gesetzt ist und der Fokusmodus entweder »sloppy« oder »mouse« ist, wird das fokussierte Fenster automatisch nach dieser Verzögerung angehoben (Die Zeit wird vom Schlüssel »auto_raise_delay« angegeben)

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
de: Falls dieser Schlüssel gesetzt ist, wird die Option zum Setzen der Titelleistenschrift (»titlebar_font«) ignoriert und die Standard-Anwendungsschrift für Fenstertitel verwendet

en: If true, metacity will give the user less feedback and less sense of "direct manipulation", by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications and terminal servers to function when they would otherwise be impractical.
de: Falls dieser Schlüssel wahr ist, gibt Metacity dem Benutzer weniger Rückmeldungen und weniger Möglichkeiten zur »direkten Manipulation«, indem z.B. Drahtrahmen verwendet und Animationen gemieden werden. Dies bedeutet eine signifikante Verschlechterung in Sachen Benutzerfreundlichkeit, erlaubt es jedoch Anwendungen und Terminal-Servern von Drittanbietern, auch dann zu funktionieren, wenn dies sonst nicht möglich wäre.

en: If true, then Metacity works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. The existence of this setting is somewhat questionable. But it's better than having settings for all the specific details of application-based vs. window-based, e.g. whether to pass through clicks. Also, application-based mode is largely unimplemented at the moment.
de: Falls dieser Schlüssel gesetzt ist, arbeitet Metacity anwendungs- und nicht fensterorientiert. Das Konzept ist etwas abstrakt, aber generell verhält sich der Computer im anwendungsorientierten Modus eher wie ein Mac und weniger wie Windows. Wenn Sie im anwendungsorientierten Modus ein Fenster fokussieren, werden alle zur Applikation gehörigen Fenster angehoben. Außerdem werden in diesem Modus Fokusklicks nicht an Fenster von anderen Anwendungen weitergereicht. Die Existenz dieser Einstellung ist etwas fragwürdig, jedoch besser als all die spezifischen Details der anwendungs- und fensterorientierten Modi einzeln vorzuhalten, so zum Beispiel ob Klicks durchgereicht werden. Desweiteren ist der anwendungsorientierte Modus momentan in weiten Teilen nicht implementiert.

en: If true, trade off usability for less resource usage
de: Benutzerfreundlichkeit zu Gunsten von geringerem Ressourcenverbrauch reduzieren

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
de: Hier draw_ops »%s« einzufügen würde einen Ringschluss erzeugen

en: Integer %ld is too large, current max is %d
de: Ganzzahl %ld ist zu groß, aktuelles Maximum ist %d

en: Integer %ld must be positive
de: Ganzzahl %ld muss positiv sein

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
de: Ungültiger Titelmaßstab »%s« (muss xx-small, x-small, small, medium, large, x-large oder xx-large sein)

en: Large Title Font
de: Große Titelschrift

en: Line %d character %d: %s
de: Zeile %d Zeichen %d: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
de: Thema »%s« in %g Sekunden geladen

en: Lost connection to the display '%s';
    most likely the X server was shut down or you killed/destroyed
    the window manager.
de: Verbindung zur Anzeige »%s« verloren;
    wahrscheinlich wurde der X-Server beendet oder Sie haben den Fenstermanager
    abgewürgt.

en: Lower window below other windows
de: Fenster hinter die anderen Fenster absenken

en: Ma_ximize
de: Ma_ximieren

en: Maximize Window
de: Fenster maximieren

en: Maximize a window
de: Ein Fenster maximieren

en: Maximize window horizontally
de: Fenster horizontal maximieren

en: Maximize window vertically
de: Fenster vertikal maximieren

en: Metacity was compiled without support for verbose mode
de: Metacity wurde ohne Unterstützung für den redseligen Modus kompiliert

en: Mi_nimize
de: _Minimieren

en: Minimize Window
de: Fenster minimieren

en: Minimize a window
de: Ein Fenster minimieren

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
de: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="irgendwas"/> fehlt

en: Mod2
de: Umschalter2

en: Mod3
de: Umschalter3

en: Mod4
de: Umschalter4

en: Mod5
de: Umschalter5

en: Modal Dialog Box
de: Modales Dialogfenster

en: Modifier to use for modified window click actions
de: Der zum Umschalten der Fensterklick-Aktionen verwendete Umschalter

en: Move a window
de: Ein Fenster verschieben

en: Move backward between panels and the desktop immediately
de: Fokus sofort rückwärts zwischen den Panels und dem Desktop durchreichen

en: Move backwards between panels and the desktop with popup
de: Fokus rückwärts zwischen den Panels und dem Desktop unter Verwendung der Fensterliste durchreichen

en: Move backwards between windows immediately
de: Fokus sofort rückwärts zwischen den Fenstern durchreichen

en: Move between panels and the desktop immediately
de: Fokus sofort zwischen den Panels und dem Desktop durchreichen

en: Move between panels and the desktop with popup
de: Fokus zwischen den Panels und dem Desktop unter Verwendung der Fensterliste durchreichen

en: Move between windows immediately
de: Fokus sofort zwischen den Fenstern durchreichen

en: Move between windows with popup
de: Fokus zwischen den Fenstern unter Verwendung der Fensterliste durchreichen

en: Move focus backwards between windows using popup display
de: Fokus zwischen den Fenstern unter Verwendung der Fensterliste durchreichen

en: Move to Another _Workspace
de: Auf eine a_ndere Arbeitsfläche

en: Move to Workspace R_ight
de: Auf Arbeitsfläche _rechts verschieben

en: Move to Workspace _Down
de: Auf Arbeitsfläche dar_unter verschieben

en: Move to Workspace _Left
de: Auf Arbeitsfläche _links verschieben

en: Move to Workspace _Up
de: Auf Arbeitsfläche darü_ber verschieben

en: Move window one workspace down
de: Fenster eine Arbeitsfläche nach unten verschieben

en: Move window one workspace to the left
de: Fenster eine Arbeitsfläche nach links verschieben

en: Move window one workspace to the right
de: Fenster eine Arbeitsfläche nach rechts verschieben

en: Move window one workspace up
de: Fenster eine Arbeitsfläche nach oben verschieben

en: Move window to workspace 1
de: Fenster auf Arbeitsfläche 1 verschieben

en: Move window to workspace 10
de: Fenster auf Arbeitsfläche 10 verschieben

en: Move window to workspace 11
de: Fenster auf Arbeitsfläche 11 verschieben

en: Move window to workspace 12
de: Fenster auf Arbeitsfläche 12 verschieben

en: Move window to workspace 2
de: Fenster auf Arbeitsfläche 2 verschieben

en: Move window to workspace 3
de: Fenster auf Arbeitsfläche 3 verschieben

en: Move window to workspace 4
de: Fenster auf Arbeitsfläche 4 verschieben

en: Move window to workspace 5
de: Fenster auf Arbeitsfläche 5 verschieben

en: Move window to workspace 6
de: Fenster auf Arbeitsfläche 6 verschieben

en: Move window to workspace 7
de: Fenster auf Arbeitsfläche 7 verschieben

en: Move window to workspace 8
de: Fenster auf Arbeitsfläche 8 verschieben

en: Move window to workspace 9
de: Fenster auf Arbeitsfläche 9 verschieben

en: Name of workspace
de: Name der Arbeitsfläche

en: No "%s" attribute on <%s> element
de: Kein »%s«-Attribut in Element <%s>

en: No "%s" attribute on element <%s>
de: Kein »%s«-Attribut in Element <%s>

en: No "alpha" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »alpha« in Element <%s>

en: No "arrow" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »arrow« in Element <%s>

en: No "bottom" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »bottom« in Element <%s>

en: No "color" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »color« in Element <%s>

en: No "extent_angle" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »extent_angle« in Element <%s>

en: No "filename" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »filename« in Element <%s>

en: No "focus" attribute on <%s> element
de: Kein Attribut »focus« in Element <%s>

en: No "function" attribute on <%s> element
de: Kein Attribut »function« in Element <%s>

en: No "height" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »height« in Element <%s>

en: No "left" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »left« in Element <%s>

en: No "name" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »name« in Element <%s>

en: No "position" attribute on <%s> element
de: Kein Attribut »position« in Element <%s>

en: No "resize" attribute on <%s> element
de: Kein Attribut »resize« in Element <%s>

en: No "right" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »right« in Element <%s>

en: No "shadow" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »shadow« in Element <%s>

en: No "start_angle" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »start_angle« in Element <%s>

en: No "state" attribute on <%s> element
de: Kein Attribut »state« in Element <%s>

en: No "state" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »state« in Element <%s>

en: No "style" attribute on <%s> element
de: Kein Attribut »style« in Element <%s>

en: No "top" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »top« in Element <%s>

en: No "type" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »type« in Element <%s>

en: No "value" attribute on <%s> element
de: Kein Attribut »value« in Element <%s>

en: No "value" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »value« in Element <%s>

en: No "width" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »width« in Element <%s>

en: No "x" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »x« in Element <%s>

en: No "x1" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »x1« in Element <%s>

en: No "x2" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »x2« in Element <%s>

en: No "y" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »y« in Element <%s>

en: No "y1" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »y1« in Element <%s>

en: No "y2" attribute on element <%s>
de: Kein Attribut »y2« in Element <%s>

en: No <%s> set for theme "%s"
de: Kein <%s> für Thema »%s« festgelegt

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
de: Es wurde kein <draw_ops> namens »%s« definiert

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
de: Es wurde kein <draw_ops> mit Namen »%s« definiert

en: No command %d has been defined.
de: Es wurde kein Befehl %d festgelegt.

en: No draw_ops provided for button
de: Keine draw_ops für Knopf angegeben

en: No draw_ops provided for frame piece
de: Keine draw_ops für Rahmenteil angegeben

en: No draw_ops provided for menu icon
de: Keine draw_ops für Menüicon angegeben

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
de: Kein Rahmenstil für Fenstertyp »%s« in Thema »%s« angegeben; fügen Sie ein Element <window type="%s" style_set="irgendwas"/> hinzu

en: No text is allowed inside element <%s>
de: In Element <%s> ist kein Text erlaubt

en: Normal Application Window
de: Normales Anwendungsfenster

en: Normal Title Font
de: Normale Titelschrift

en: Number of workspaces
de: Anzahl der Arbeitsflächen

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum (to prevent accidentally destroying your desktop by asking for 34 million workspaces).
de: Anzahl der Arbeitsflächen. Die Zahl muss größer als Null sein und hat ein festgelegtes Maximum (um zu Verhindern, dass Ihr Desktop durch das versehentliche Anfordern von zig-Millionen Arbeitsflächen zerstört wird)

en: On _Top
de: Im V_ordergrund

en: Only on _This Workspace
de: Nur auf _dieser Arbeitsfläche

en: Open another one of these windows
de: Noch eines dieser Fenster öffnen

en: Opened log file %s
de: Protokolldatei %s geöffnet

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
de: Äußerstes Element im Thema muss <metacity_theme> sein, nicht <%s>

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
de: Eigenschaft %s von Fenster 0x%lx enthielt ungültiges UTF-8

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
de: Eigenschaft %s auf Fenster 0x%lx enthielt ungültiges UTF-8 für Objekt %d in der Liste

en: Put on _All Workspaces
de: Auf _alle Arbeitsflächen legen

en: Raise obscured window, otherwise lower
de: Fenster anheben, falls im Hintergrund, andernfalls absenken

en: Raise window above other windows
de: Fenster vor die anderen Fenster anheben

en: Resize a window
de: Die Größe eines Fensters ändern

en: Roll _Up
de: Ein_rollen

en: Run a defined command
de: Einen festgelegten Befehl ausführen

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
de: Bildschirm %d auf Anzeige »%s« hat bereits einen Fenstermanager

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
de: Bildschirm %d auf Anzeige »%s« hat bereits einen Fenstermanager;  Geben Sie die Option »--replace« an, um zu versuchen, den aktuellen Fenstermanager zu ersetzen.

en: Screen %d on display '%s' is invalid
de: Bildschirm %d auf Anzeige »%s« ist ungültig

en: Select how to give focus to windows
de: Festlegen, wie der Fokus zwischen Fenstern durchgereicht wird

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
de: Der Mischfaktor »%s« in einer Mischfarbe ist negativ

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
de: Das Mischformat ist »Mischen/Basisfarbe/Faktor«; »%s« passt nicht auf dieses Format

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
de: Für die Zustände maximiert/eingerollt sollte es im Element <%s> kein Attribut »resize« geben

en: Show the panel menu
de: Das Panelmenü anzeigen

en: Show the panel run dialog
de: Den Ausführen-Dialog des Panels anzeigen

en: Small Title Font
de: Kleine Titelschrift

en: Some applications break specifications in ways that result in window manager misfeatures. For example, ideally Metacity would place all dialogs in a consistent position with respect to their parent window. This requires ignoring application-specified positions for dialogs. But some versions of Java/Swing mark their popup menus as dialogs, so Metacity has to disable dialog positioning to allow menus to work in broken Java applications. There are several other examples like this. This option puts Metacity in full-on Correct mode, which perhaps gives a moderately nicer UI if you don't need to run any broken apps. Sadly, workarounds must be enabled by default; the real world is an ugly place. Some of the workarounds are workarounds for limitations in the specifications themselves, so sometimes a bug in no-workarounds mode won't be fixable without amending a spec.
de: Einige Anwendungen missachten die Spezifikationen derartig, dass sie ein Fehlverhalten des Fenstermanagers hervorrufen. So würde Metacity Beispielsweise im Idealfall alle Dialoge in einer durchgängigen Position im Verhältnis zu ihren Elternfenstern anzeigen. Dies erfordert das Ignorieren der von den Applikationen für ihre Dialoge angegebenen Positionen. Allerdings markieren einige Versionen von Java/Swing ihre Popup-Menüs als Dialoge, weswegen Metacity die Dialogpositionierung in diesen Fällen deaktivieren muss, um die Darstellung von Menüs in fehlerhaften Java-Anwendungen zu erlauben. Es gibt einige weitere derartige Beispiele. Diese Option versetzt Metacity in den pedantischen Modus, der Ihnen möglicherweise eine etwas schönere Benutzeroberfläche zur Verfügung stellt, sofern Sie keine fehlerhaften Applikationen einsetzen müssen. Leider müssen diese Provisorien als Vorgabe aktiviert werden; Die Wirklichkeit ist grausam. Einige der Provisorien dienen zur Überwindung von Beschränkungen innerhalb der Spezifikationen selbst, daher kann unter Umständen ein Fehler im Modus, der auf Provisorien verzichtet, nicht behoben werden, ohne die betreffende Spezifikation zu ändern.

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
de: Ein anderes Programm verwendet die Taste %s bereits mit den Umschaltern %x als Tastenkombination

en: Style has already been specified for state %s focus %s
de: Stil wurde bereits für state %s, focus %s angegeben

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
de: Stil wurde bereits für state %s, resize %s, focus %s angegeben

en: Switch to workspace 1
de: Zur Arbeitsfläche 1 wechseln

en: Switch to workspace 10
de: Zur Arbeitsfläche 10 wechseln

en: Switch to workspace 11
de: Zur Arbeitsfläche 11 wechseln

en: Switch to workspace 12
de: Zur Arbeitsfläche 12 wechseln

en: Switch to workspace 2
de: Zur Arbeitsfläche 2 wechseln

en: Switch to workspace 3
de: Zur Arbeitsfläche 3 wechseln

en: Switch to workspace 4
de: Zur Arbeitsfläche 4 wechseln

en: Switch to workspace 5
de: Zur Arbeitsfläche 5 wechseln

en: Switch to workspace 6
de: Zur Arbeitsfläche 6 wechseln

en: Switch to workspace 7
de: Zur Arbeitsfläche 7 wechseln

en: Switch to workspace 8
de: Zur Arbeitsfläche 8 wechseln

en: Switch to workspace 9
de: Zur Arbeitsfläche 9 wechseln

en: Switch to workspace above this one
de: Zur Arbeitsfläche oberhalb der Aktuellen wechseln

en: Switch to workspace below this one
de: Zur Arbeitsfläche unterhalb der Aktuellen wechseln

en: Switch to workspace on the left
de: Zur Arbeitsfläche links der Aktuellen wechseln

en: Switch to workspace on the right
de: Zur Arbeitsfläche rechts der Aktuellen wechseln

en: System Bell is Audible
de: System-Glocke hörbar machen

en: Take a screenshot
de: Ein Bildschirmfoto aufnehmen

en: Take a screenshot of a window
de: Ein Bildschirmfoto eines Fensters aufnehmen

en: Tells Metacity how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
de: Legt fest, wie Metacity visuell verdeutlichen soll, dass die Systemglocke ausgelöst wurde oder ein andrer »Piepser« seitens der Anwendung erfolgt ist. Zulässige Werte: »fullscreen« (Schwarz/weiß-Blinken im Vollbild) sowie »frame_flash« (Titelbar der betroffenen Anwendung blinkt). Ist die Anwendung unbekannt, die die Glocke ausgelöst hat (bei »Systempiepsern« ist dies der Normalfall), blinkt die Titelbar des momentan fokussierten Fensters.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
de: Die »/apps/metacity/global_keybindings/run_command_N«-Schlüssel legen Tastenkombinationen fest, auf deren Eingabe hin diese Befehle ausgeführt werden. Die Eingabe der Tastenkombination run_command_N führt dazu, dass command_N ausgeführt wird.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
de: Der Schlüssel »/apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot« legt eine Tastenkombination fest, auf deren Eingabe hin der vom diesem Schlüssel angegebene Befehl ausgeführt wird.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
de: Der Schlüssel »/apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot« legt eine Tastenkombination fest, auf deren Eingabe hin der vom diesem Schlüssel angegebene Befehl ausgeführt wird.

en: The keybinding that runs the correspondingly-numbered command in /apps/metacity/keybinding_commands The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, die den jeweils entsprechenden Befehl in /apps/metacity/keybinding_commands-Schlüssel ausführt. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to the workspace above the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche oberhalb der Aktuellen zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to the workspace below the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche unterhalb der Aktuellen zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to the workspace on the left of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche links der Aktuellen zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to the workspace on the right of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche rechts der Aktuellen zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 1 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 10 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 11 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 12 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 2 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 3 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 4 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 5 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 6 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 7 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 8 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding that switches to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um zur Arbeitsfläche 9 zu wechseln. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to activate the window menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Aktivieren des Fenstermenüs verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to close a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Schließen eines Fensters verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to enter "move mode" and begin moving a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um in den »Verschieben«-Modus zu wechseln, in dem das Fenster mit der Tastatur verschoben werden kann. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to enter "resize mode" and begin resizing a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um in den »Größe ändern«-Modus zu wechseln, in dem die Größe des Fensters mit der Tastatur geändert werden kann. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to hide all normal windows and set the focus to the desktop background. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Verbergen aller normalen Fenster und Fokusieren des Desktops verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to maximize a window The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Maximieren eines Fensters verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to minimize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Minimieren eines Fensters verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window one workspace down. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster einen Arbeitsplatz nach unten zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window one workspace to the left. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster einen Arbeitsplatz nach links zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window one workspace to the right. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster einen Arbeitsplatz nach rechts zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window one workspace up. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster einen Arbeitsplatz nach oben zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 1 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 10 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 11 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 12 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 2 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 3 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 4 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 5 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 6 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 7 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 8 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move a window to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster auf den Arbeitsplatz 9 zu verschieben. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um den Fokus unter Verwendung eines Popup-Fensters zwischen den Panels und dem Desktop rückwärts durchzureichen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um den Fokus ohne Popup-Fenster rückwärts zwischen den Panels und dem Desktop durchzureichen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move focus backwards between windows without a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um den Fokus ohne Popup-Fenster rückwärts zwischen den Fenstern durchzureichen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move focus backwards between windows, using a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um den Fokus zwischen den Fenstern unter Verwendung eines Popup-Fensters rückwärts durchzureichen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um den Fokus zwischen den Panels und dem Desktop durchzureichen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um den Fokus zwischen den Panels und dem Desktop ohne Popup-Fenster durchzureichen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move focus between windows without a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Escape) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um den Fokus ohne Popup-Fenster zwischen den Fenstern durchzureichen (Traditionell &lt;Alt&gt;Escape). Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to move focus between windows, using a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Tab) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um den Fokus zwischen den Fenstern unter Verwendung eines Popup-Fensters durchzureichen (Traditionell &lt;Alt&gt;Tab). Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to toggle always on top. A window that is always on top will always be visible over other overlapping windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster immer zu oberst anzuzeigen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to toggle fullscreen mode. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um in den Vollbildmodus zu wechseln und diesen wieder zu verlassen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to toggle maximization. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster zu maximieren. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to toggle shaded/unshaded state. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster ein- und wieder auszurollen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to toggle whether the window is on all workspaces or just one. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um das Fenster auf alle Arbeitsflächen oder nur auf eine zu legen. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding used to unmaximize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Wiederherstellen eines Fensters verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding which display's the panel's "Run Program" dialog box. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Anzeigen des »Programm ausführen«-Dialogs verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility to take a screenshot of a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Ausführen des Werkzeugs zur Aufnahme eines Bildschirmfotos eines Fensters verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Ausführen des Werkzeugs zur Aufnahme eines Bildschirmfotos verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The keybinding which shows the panel's main menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die zum Anzeigen des Panel-Hauptmenüs verwendete Tastenkombination. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: The name of a workspace.
de: Der Name einer Arbeitsfläche.

en: The screenshot command
de: Der Bildschirmfoto-Befehl

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
de: Das Thema legt das unter anderem das Aussehen von Fensterrahmen und Titelleisten fest.

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
de: Die Zeitverzögerung, bevor ein Fenster angehoben wird, falls auto_raise auf WAHR gesetzt ist. Die Verzögerung wird in tausendstel Sekunden angegeben.

en: The window "%s" is not responding.
de: Das Fenster »%s« antwortet nicht.

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
de: Der Modus des Fensterfokus legt fest, wie Fenster aktiviert werden. Er hat drei mögliche Werte: »click« führt dazu, dass Fenster angeklickt werden müssen, um fokussiert zu werden, »sloppy« bewirkt, dass Fenster fokussiert werden, sobald sich der Mauszeiger über dem Fenster befindet, und das Verhalten bei »mouse« entspricht dem von »sloppy« mit dem Zusatz, dass den Fenstern der Fokus wieder genommen wird, sobald der Mauszeiger das Fenster verlässt.

en: The window screenshot command
de: Der Bildschirmfoto eines Fensters-Befehl

en: Theme already has a menu icon for function %s state %s
de: Das Thema hat bereits ein Menüicon für Funktion %s Zustand %s

en: Theme contained an expression "%s" that resulted in an error: %s
de: Thema enthält den Ausdruck »%s«, der zu folgendem Fehler führte: %s

en: Theme file %s did not contain a root <metacity_theme> element
de: Themendatei %s enthielt kein Wurzelelement <metacity_theme>

en: There was an error running "%s":
    %s.
de: Beim Ausführen von »%s« ist ein Fehler aufgetreten:
    %s

en: These windows do not support "save current setup" and will have to be restarted manually next time you log in.
de: Diese Fenster unterstützen das Speichern der aktuellen Einstellungen nicht und müssen bei der nächsten Anmeldung manuell neu gestartet werden.

en: This is a demo button with a 'quit' icon
de: Dies ist ein Demo-Knopf mit einem »Beenden«-Symbol

en: This is a demo button with an 'open' icon
de: Dies ist ein Demo-Knopf mit einem »Öffnen«-Symbol

en: This is a sample message in a sample dialog
de: Dies ist eine Beispielnachricht in einem Beispieldialog

en: This keybinding changes whether a window is above or below other windows. If the window is covered by another window, it raises the window above other windows. If the window is already fully visible, it lowers the window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Die verwendete Tastenkombination, um ein Fenster vor oder hinter den anderen Fenstern zu positionieren. Das Format ist »&lt;Control&gt;« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: This keybinding lowers a window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Diese Tastenkombination senkt ein Fenster hinter die anderen Fenster ab. Das Format ist »&lt;Control&gt;a« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: This keybinding raises the window above other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Diese Tastenkombination hebt ein Fenster vor die anderen Fenster an. Das Format ist »&lt;Control&gt;a« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: This keybinding resizes a window to fill available horizontal space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Diese Tastenkombination vergrößert ein Fenster, sodass dieses den gesamten verfügbaren horizontalen Platz ausfüllt. Das Format ist »&lt;Control&gt;a« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: This keybinding resizes a window to fill available vertical space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
de: Diese Tastenkombination vergrößert ein Fenster, sodass dieses den gesamten verfügbaren vertikalen Platz ausfüllt. Das Format ist »&lt;Control&gt;a« (für Strg.) oder »&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1«. Der Interpreter ist recht liberal und erlaubt Groß- und Kleinschreibung sowie Abkürzungen wie z.B. »&lt;Ctl&gt;« oder »&lt;Ctrl&gt;«. Falls diese diese Option auf die Zeichenkette »disabled« gesetzt ist, wird für diese Aktion keine Tastenkombination festgelegt.

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, and 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window.
de: Dieser Schlüssel legt fest, was bei einem Doppelklick auf die Titelleiste geschehen soll. Zulässige Werte: »toggle_shade« (Fenster ein- bzw. ausgerollen) sowie »toggle_maximize« (Fenster maximieren bzw. wiederhergestellen).

en: Title
de: Titel

en: Toggle always on top state
de: Immer Oben-Zustand ein-/ausschalten

en: Toggle fullscreen mode
de: Vollbildmodus ein-/ausschalten

en: Toggle maximization state
de: Maximierungszustand ein-/ausschalten

en: Toggle shaded state
de: Fenster ein- und wieder ausrollen

en: Toggle window on all workspaces
de: Soll das Fenster auf allen Arbeitsflächen sichtbar sein?

en: Torn-off Menu
de: Abgerissenes Menü

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments, or when 'audible bell' is off.
de: Soll visuelle verdeutlicht werden, wenn eine Anwendung oder das System eine »Glocke« oder einen »Piepser« auslöst? Dies ist nützlich für Schwerhörige, die Arbeit in lauter Umgebung oder wenn die »hörbare Glocke« deaktiviert ist.

en: Unknown attribute %s on <geometry> element
de: Unbekanntes Attribut %s in Element <geometry>

en: Unknown attribute %s on <maximized> element
de: Unbekanntes Attribut %s in Element <maximized>

en: Unknown attribute %s on <metacity_session> element
de: Unbekanntes Attribut %s in Element <metacity_session>

en: Unknown attribute %s on <window> element
de: Unbekanntes Attribut %s in Element <window>

en: Unknown element %s
de: Unbekanntes Element %s

en: Unknown function "%s" for button
de: Unbekannte Knopf-Funktion »%s«

en: Unknown function "%s" for menu icon
de: Unbekannte Funktion »%s« des Menüicons

en: Unknown position "%s" for frame piece
de: Unbekannte Position »%s« für Rahmenteil

en: Unknown state "%s" for button
de: Unbekannter Knopfzustand »%s«

en: Unknown state "%s" for menu icon
de: Unbekannter Zustand »%s« des Menüicons

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
de: Attribut style_set »%s« in Element <%s> hat einen unbekannten Wert

en: Unknown type "%s" on <%s> element
de: Unbekannter Typ »%s« in <%s>-Element

en: Unma_ximize
de: _Wiederherstellen

en: Unmaximize Window
de: Fenster wiederherstellen

en: Unmaximize a window
de: Ein Fenster wiederherstellen

en: Usage: %s
de: Aufruf: %s

en: Usage: metacity-theme-viewer [THEMENAME]
de: Aufruf: metacity-theme-viewer [THEMENNAME]

en: Use standard system font in window titles
de: Standard-Systemschrift für Fenstertitel verwenden

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
de: Benutzerdefinierte Konstanten müssen mit einem Großbuchstaben beginnen; »%s« tut das nicht

en: Utility Palette
de: Werkzeugpalette

en: Visual Bell Type
de: Typ der Visuellen Glocke

en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
de: Fenster %s setzt SM_CLIENT_ID auf sich selbst anstatt auf das WM_CLIENT_LEADER-Fenster, wie im ICCCM vorgegeben.

en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
de: Fenster %s zeigt durch einen MWM-Wink an, dass die Größe nicht veränderbar ist, setzt jedoch die minimale Größe auf %d x %d und die maximale Größe auf %d x %d; dies ergibt keinen Sinn.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
de: Fenster 0x%lx hat die Eigenschaft %s,
    die Typ %s, Format %d sein sollte,
    jedoch Typ %s, Format %d n_items %d ist.
    Dies ist vermutlich ein Fehler in der Anwendung
    und nicht im Fenstermanager. Das Fenster hat den
    Titel »%s«, die Klasse »%s« und den Namen »%s«

en: Window Focus
de: Fensterfokus

en: Window Focus Preferences
de: Fensterfokus-Einstellungen

en: Window Menu
de: Fenstermenü

en: Window Title Goes Here
de: Hierher kommt der Fenstertitel

en: Window focus mode
de: Modus des Fensterfokus

en: Window manager error:
de: Fenstermanager-Fehler:

en: Window manager warning:
de: Fenstermanager-Warnung:

en: Window manager:
de: Fenstermanager:

en: Window title font
de: Schrift für Fenstertitel

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
de: Fenstertyp »%s« wurde bereits ein Stilsatz zugeordnet

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
de: Provisorien (Workarounds) für defekte Anwendungen abgeschaltet. Möglicherweise funktionieren manche Anwendungen nicht richtig.

en: Workspace %d
de: Arbeitsfläche %d

en: Workspace %s%d
de: Arbeitsfläche %s%d

en: Workspace 1_0
de: Arbeitsfläche 1_0

en: _Close
de: S_chließen

en: _Force Quit
de: _Beenden erzwingen

en: _Move
de: _Verschieben

en: _Point to give focus
de: _Zeigen, um den Fokus zu übergeben

en: _Raise window on focus
de: Fenster beim Fokussieren _anheben

en: _Resize
de: _Größe ändern

en: _Unroll
de: Aus_rollen

en: bottom
de: unten

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
de: Die Rahmengeometrie gibt die »%s«-Abmessungen nicht an

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
de: Die Rahmengeometrie gibt die »%s«-Abmessungen für den Rand »%s« nicht an

en: left
de: links

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
de: metacity %s
    Copyright © 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., und andere
    Dies ist freie Software; schauen sie in den Quelltext, um weitere Informationen zu erhalten.
    Es besteht KEINE Garantie auf MARKTREIFE oder EIGNUNG für einen BESTIMMTEN ZWECK.

en: metacity [--sm-disable] [--sm-client-id=ID] [--sm-save-file=FILENAME] [--display=DISPLAY] [--replace] [--version]
de: metacity [--sm-disable] [--sm-client-id=KENNUNG] [--sm-save-file=DATEINAME] [--display=ANZEIGE] [--replace] [--version]

en: nested <window> tag
de: verschachteltes Element <window>

en: position expression test returned FALSE but didn't set error
de: Positionsausdruckstest lieferte FALSCH, jedoch keinen Fehler

en: position expression test returned TRUE but set error
de: Positionsausdruckstest lieferte WAHR, jedoch auch einen Fehler

en: right
de: rechts

en: top
de: oben

en: x value was %d, %d was expected
de: X-Wert war %d, %d erwartet

en: y value was %d, %d was expected
de: Y-Wert war %d, %d erwartet
