metacity - en to sv translation catalogue (455 entries)

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
sv: "%s" som hittades i konfigurationsdatabasen är inte ett giltigt värde för tangentbindningen "%s"

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
sv: "%s" som hittades i konfigurationsdatabasen är inte ett giltigt värde för musknappsmodifierare

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
sv: "%s" är inte ett tillåtet värde för fokusattribut

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
sv: "%s" är inte ett giltigt värde för storleksändringsattribut

en: "%s" is not a valid value for state attribute
sv: "%s" är inte ett giltigt värde på tillståndsattribut

en: %d coordinate expressions parsed in %g seconds (%g seconds average)
sv: %d koordinatuttryck tolkades på %g sekunder (%g sekunder i medelvärde)

en: %d stored in GConf key %s is not a reasonable number of workspaces, current maximum is %d
sv: %d lagrad i GConf-nyckeln %s är inte ett rimligt antal arbetsytor, aktuellt maxvärde är %d

en: %d stored in GConf key %s is out of range 0 to %d
sv: %d lagrad i GConf-nyckeln %s är inte i intervallet 0 till %d

en: %d x %d
sv: %d × %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
sv: %g millisekunder för att rita en fönsterram

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
sv: (Inte implementerat) Navigering fungerar i termer av program, inte fönster

en: /Windows/Des_ktop
sv: /Fönster/S_krivbord

en: /Windows/_All docks
sv: /Fönster/_Alla dockor

en: /Windows/_Bottom dock
sv: /Fönster/_Nedre docka

en: /Windows/_Dialog
sv: /Fönster/_Dialogruta

en: /Windows/_Left dock
sv: /Fönster/_Vänster docka

en: /Windows/_Modal dialog
sv: /Fönster/_Modal dialogruta

en: /Windows/_Right dock
sv: /Fönster/_Höger docka

en: /Windows/_Splashscreen
sv: /Fönster/_Startbild

en: /Windows/_Top dock
sv: /Fönster/_Övre docka

en: /Windows/_Utility
sv: /Fönster/_Verktyg

en: /Windows/tearoff
sv: /Fönster/avskiljare

en: /_Windows
sv: /_Fönster

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
sv: <%s>-geometrin "%s" har inte definierats

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
sv: <%s> måste ange antingen en geometri eller en förälder som har en geometri

en: <%s> name "%s" used a second time
sv: <%s>-namnet "%s" använt en andra gång

en: <%s> parent "%s" has not been defined
sv: <%s>-föräldern "%s" har inte definierats

en: <author> specified twice for this theme
sv: <author> är angiven två gånger för detta tema

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
sv: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> måste anges för denna ramtyp

en: <copyright> specified twice for this theme
sv: <copyright> är angivet två gånger för detta tema

en: <date> specified twice for this theme
sv: <date> är angivet två gånger för detta tema

en: <description> specified twice for this theme
sv: <description> är angivet två gånger för detta tema

en: <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this theme
sv: <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> måste anges för detta tema

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
sv: <metacity_session>-attribut hittat men vi har redan sessions-ID

en: <name> specified twice for this theme
sv: <namn> är angiven två gånger för detta tema

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0, however. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true. By default, titlebar_font is unset, causing Metacity to fall back to the desktop font even if titlebar_uses_desktop_font is false.
sv: En typsnittsbeskrivningssträng som beskriver ett typsnitt för fönstertitelrader. Storleken från beskrivningen kommer dock endast att användas om alternativet titlebar_font_size är ställt till 0. Dessutom är detta alternativ inaktiverat om alternativet titlebar_uses_desktop_font är sant. Som standard är titlebar_font inte satt, vilket gör att Metacity faller tillbaka på skrivbordstypsnittet även om titlebar_uses_desktop_font är falskt.

en: A style called "%s" has not been defined
sv: En stil med namnet "%s" har inte definierats

en: Action on title bar double-click
sv: Åtgärd vid dubbelklick på titelraden

en: Activate window menu
sv: Aktivera fönstermeny

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
sv: Alfavärdet måste vara mellan 0,0 (osynligt) och 1,0 (helt synligt), var %g

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
sv: Alfavärdet "%s" i blandad färg är inte mellan 0,0 och 1,0

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
sv: Vinkeln måste vara mellan 0,0 och 360,0, var %g

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %ld
sv: Programmet ställde in ett felaktigt _NET_WM_PID %ld

en: Arrangement of buttons on the titlebar
sv: Knapparrangemang på titalraden

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions.
sv: Arrangemang av knapparna på titelraden. Värdet måste vara en sträng som till exempel "menu:minimize,maximize,close"; kolonet skiljer det vänstra hörnet från det högra hörnet, och knappnamnen är kommaseparerade. Två knappar av samma typ är inte tillåtet. Okända knappnamn ignoreras helt och hållet så att knappar kan läggas till i framtida versioner utan att gamla versioner går sönder.

en: Aspect ratio "%s" is unknown
sv: Förhållandet "%s" är okänt

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
sv: Attributet "%s" är ogiltigt i <%s>-element i detta sammanhang

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
sv: Attributet "%s" upprepat två gånger på samma <%s>-element

en: Automatically raises the focused window
sv: Höjer automatiskt det fokuserade fönstret

en: Bar
sv: Rad

en: Benchmark
sv: Prestandatest

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
sv: Blandningsformatet är "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" passar inte med formatet

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
sv: Booleska värden måste vara "true" eller "false", inte "%s"

en: Border
sv: Ram

en: Border "%s" is unknown
sv: Ramen "%s" är okänd

en: Border-only window
sv: Fönster med endast ram

en: Bug in window manager:
sv: Fel i fönsterhanterare:

en: Button Layouts
sv: Knapplayouter

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
sv: Knappförhållandet %g är inte rimligt

en: Button layout test %d
sv: Test %d av knapplayout

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
sv: Kan inte ha två draw_ops för ett <button>-element (temat angav ett draw_ops-attribut och även ett <draw_ops>-element, eller angav två element)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
sv: Kan inte ha två draw_ops för ett <menu_icon>-element (temat angav ett draw_ops-attribut och även ett <draw_ops>-element, eller angav två element)

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
sv: Kan inte ha två draw_ops för ett <piece>-element (temat angav ett draw_ops-attribut och även ett <draw_ops>-element, eller angav två element)

en: Cannot specify both button_width/button_height and aspect ratio for buttons
sv: Kan inte ange både button_width/button_height och förhållandet för knappar

en: Class
sv: Klass

en: Clic_k to give focus
sv: Klic_ka för att ge fokus

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). Modifier is expressed as "&lt;Alt&gt;" or "&lt;Super&gt;" for example.
sv: Att klicka ett fönster samtidigt som denna modifierartangent hålls ned kommer att flytta fönstret (vänsterklick), ändra storlek på fönstret (mittklick), eller visa fönstermenyn (högerklick). Modifierare uttrycks som till exempel "&lt;Alt&gt;" eller "&lt;Super&gt;".

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Close a window
sv: Stäng ett fönster

en: Commands to run in response to keybindings
sv: Kommandon att köra som svar på tangentbindningar

en: Constant "%s" has already been defined
sv: Konstanten "%s" har redan definierats

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
sv: Koordinatuttrycket hade en okänd operand vid början av denna text: "%s"

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
sv: Koordinatuttrycket innehåller tecknet "%s" vilket inte är tillåtet

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
sv: Koordinatuttrycket innehåller flyttalet "%s" som inte kunde tolkas

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
sv: Koordinatuttrycket innehåller heltalet "%s" som inte kunde tolkas

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
sv: Koordinatuttrycket verkar inte ha några operatorer eller operander

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
sv: Koordinatuttrycket slutade med en operator istället för en operand

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
sv: Koordinatuttrycket hade en stängningsparentes utan någon öppningsparentes

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
sv: Koordinatuttrycket hade en öppningsparentes utan någon stängningsparentes

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
sv: Koordinatuttrycket hade en operand där en operator förväntades

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
sv: Koordinatuttrycket hade en okänd variabel eller konstant "%s"

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
sv: Koordinatuttrycket har en operator "%s" där en operand förväntades

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
sv: Koordinatuttrycket har en operator "%c" som följer på operatorn "%c" utan någon operand imellan

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer, this is really a Metacity bug, but are you sure you need a huge expression like that?
sv: Koordinatuttryckstolken spillde över dess buffert, det här är egentligen ett fel i Metacity, men är du säker på att du behöver ett så stort uttryck?

en: Coordinate expression results in division by zero
sv: Koordinatuttrycket resulterar i division med noll

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
sv: Koordinatuttrycket försöker använda mod-operator på ett flyttal

en: Coordinate expression was empty or not understood
sv: Koordinatuttrycket var tomt eller förstods inte

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
sv: Kunde inte få tag i fönsterhanterarval på skärm %d display "%s"

en: Could not create directory '%s': %s
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s": %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
sv: Kunde inte hitta ett tema! Försäkra dig om att %s finns och innehåller vanliga teman.

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
sv: Kunde inte öppna sessionsfilen "%s" för skrivning: %s

en: Could not parse "%s" as a floating point number
sv: Kunde inte tolka "%s" som ett flyttal

en: Could not parse "%s" as an integer
sv: Kunde inte tolka "%s" som ett heltal

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
sv: Kunde inte tolka alfavärdet "%s" i blandad färg

en: Could not parse color "%s"
sv: Kunde inte tolka färgen "%s"

en: Could not parse font description "%s" from GConf key %s
sv: Kunde inte tolka typsnittsbeskrivningen "%s" från GConf-nyckeln %s

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
sv: Kunde inte tolka skuggfaktorn "%s" i skuggad färg

en: Could not release screen %d on display "%s"
sv: Kunde inte släppa skärm %d på display "%s"

en: Current theme
sv: Aktuellt tema

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
sv: Fördröjning i millisekunder

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
sv: Avgör huruvida program eller systemet kan generera ljudliga "pip". Kan användas tillsammans med "visual bell" för att tillåta tysta "pip".

en: Dialog Box
sv: Dialogruta

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte pilen "%s" för <%s>-element

en: Did not understand color component "%s" in color specification
sv: Förstod inte färgkomponenten "%s" i färgspecifikation

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte fyllnadstypen "%s" för <%s>-element

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte skuggan "%s" för <%s>-element

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte tillståndet "%s" för <%s>-element

en: Did not understand state "%s" in color specification
sv: Förstod inte tillståndet "%s" i färgspecifikation

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
sv: Förstod inte de avslutande tecknen "%s" i strängen "%s"

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
sv: Förstod inte värdet "%s" för toningstyp

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
sv: Inaktivera felaktiga egenskaper som krävs av gamla eller felaktiga program

en: Distance "%s" is unknown
sv: Avståndet "%s" är okänt

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
sv: Ritade %d ramar på %g sekunder på klientsidan (%g millisekunder per ram) och %g sekunder väggklockstid inklusive X-serverresurser (%g millisekunder per ram)

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet under <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett <%s>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett <constant>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett avstånds-/ram-/förhållandeelement

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett ritningsåtgärdselement

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett namn-/författare-/datum-/beskrivningselement

en: Enable Visual Bell
sv: Använd visuell signal

en: Error %d was expected but %d given
sv: Fel %d förväntades men %d givet

en: Error closing session file '%s': %s
sv: Fel vid stängning av sessionsfilen "%s": %s

en: Error launching metacity-dialog to ask about killing an application: %s
sv: Fel vid start av metacity-dialog för att fråga om ett program skulle dödas: %s

en: Error launching metacity-dialog to print an error about a command: %s
sv: Fel vid start av metacity-dialog för att skriva ut ett fel om ett kommando: %s

en: Error launching metacity-dialog to warn about apps that don't support session management: %s
sv: Fel vid start av metacity-dialog för att varna om program som inte stöder sessionshantering: %s

en: Error loading theme: %s
sv: Fel vid inläsning av tema: %s

en: Error not expected but one was returned: %s
sv: Fel förväntades inte men ett returnerades: %s

en: Error reading from dialog display process: %s
sv: Fel vid läsning från dialogvisningsprocess: %s

en: Error setting name for workspace %d to "%s": %s
sv: Fel vid inställning av namnet på arbetsyta %d till "%s": %s

en: Error setting number of workspaces to %d: %s
sv: Fel vid inställning av antalet arbetsytor till %d: %s

en: Error was expected but none given
sv: Fel förväntades men gavs inte

en: Error writing session file '%s': %s
sv: Fel vid skrivning av sessionsfilen "%s": %s

en: Failed to a open connection to a session manager, so window positions will not be saved: %s
sv: Misslyckades med att öppna en anslutning till en sessionshanterare, så fönsterpositioner kommer inte att sparas: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
sv: Misslyckades med att använda fdopen() på loggfilen %s: %s

en: Failed to get hostname: %s
sv: Misslyckades med att få tag i värdnamn: %s

en: Failed to load theme "%s": %s
sv: Misslyckades med att läsa in temat "%s": %s

en: Failed to open X Window System display '%s'
sv: Misslyckades med att öppna X Window System-displayen "%s"

en: Failed to open debug log: %s
sv: Misslyckades med att öppna felsökningslogg: %s

en: Failed to parse message "%s" from dialog process
sv: Misslyckades med att tolka meddelandet "%s" från dialogprocess

en: Failed to parse saved session file: %s
sv: Misslyckades med att tolka sparad sessionsfil: %s

en: Failed to read saved session file %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa sparad sessionsfil %s: %s

en: Failed to read theme from file %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa tema från filen %s: %s

en: Failed to restart: %s
sv: Misslyckades med att starta om: %s

en: Failed to scan themes directory: %s
sv: Misslyckades med att genomsöka temakatalogen: %s

en: Fake menu item %d
sv: Falsk menypost %d

en: Fatal IO error %d (%s) on display '%s'.
sv: Ödesdigert IO-fel %d (%s) på display "%s".

en: Focus behavior:
sv: Fokusbeteende:

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
sv: Att tvinga detta program att avsluta kommer att göra att alla osparade ändringar går förlorade.

en: Frame geometry does not specify size of buttons
sv: ramgeometrin anger inte storlek på knappar

en: Frame style already has a button for function %s state %s
sv: Ramstilen har redan en knapp för funktionen %s tillstånd %s

en: Frame style already has a piece at position %s
sv: Ramstilen har redan en del vid position %s

en: GConf key "%s" is set to an invalid type
sv: GConf-nyckeln "%s" är satt till en ogiltig typ

en: GConf key '%s' is set to an invalid value
sv: GConf-nyckeln "%s" är satt till ett ogiltigt värde

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
sv: GTK-färgspecifikationen måste ha en stängningsklammer efter tillståndet, t.ex. gtk:fg[NORMAL], där NORMAL är tillståndet; kunde inte tolka "%s"

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
sv: GTK-färgspecifikationen måste ha tillståndet inom klamrar, t.ex. gtk:fg[NORMAL], där NORMAL är tillståndet; kunde inte tolka "%s"

en: Gradients should have at least two colors
sv: Toningarna bör ha minst två färger

en: Hide all windows and focus desktop
sv: Dölj alla fönster och fokusera skrivbordet

en: If true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay (the delay is specified by the auto_raise_delay key).
sv: Om sant, och om fokusläget antingen är "sloppy" eller "mouse", kommer det fokuserade fönstret att automatiskt höjas efter en fördröjning (fördröjningen anges av nyckeln auto_raise_delay).

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
sv: Om sant ignoreras alternativet titlebar_font och standardtypsnittet för program används för fönstertitlar.

en: If true, metacity will give the user less feedback and less sense of "direct manipulation", by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications and terminal servers to function when they would otherwise be impractical.
sv: Om detta är sant kommer metacity att ge användaren mindre återkoppling och mindre känsla av "direktmanipulering" genom att använda trådramar, undvika animationer, och andra sätt. Detta är en betydande minskning av användbarheten för många användare, men kan tillåta äldre program och terminalservrar att fungera i de fall de annars skulle varit olämpliga.

en: If true, then Metacity works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. The existence of this setting is somewhat questionable. But it's better than having settings for all the specific details of application-based vs. window-based, e.g. whether to pass through clicks. Also, application-based mode is largely unimplemented at the moment.
sv: Om sant fungerar Metacity i termer av program, inte av fönster. Konceptet är ganska abstrakt, men i regel fungerar en programbaserad konfiguration mer likt Mac och mindre likt Windows. När du fokuserar ett fönster i programbaserat läge kommer alla fönster i programmet att höjas. Dessutom skickas fokusklick inte vidare till fönster i andra program då programbaserat läge används. Förekomsten av denna inställning går att ifrågasätta. Men det är bättre än att ha inställningar för alla de specifika detaljerna för programbaserad konfiguration gentemot fönsterbaserad konfiguration, t.ex. huruvida klick ska skickas vidare. Dessutom är programbaserat läge till stor del oimplementerat just nu.

en: If true, trade off usability for less resource usage
sv: Om sant kommer användbarhet att åsidosättas till förmån för mindre resursanvändning

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
sv: Att inkludera draw_ops "%s" här skulle skapa en cirkulärreferens

en: Integer %ld is too large, current max is %d
sv: Heltalet %ld är för stort, aktuellt maxvärde är %d

en: Integer %ld must be positive
sv: Heltalet %ld måste vara positivt

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
sv: Ogiltig titelskala "%s" (måste vara ett av xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: Large Title Font
sv: Stort titeltypsnitt

en: Line %d character %d: %s
sv: Rad %d tecken %d: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
sv: Läste in temat "%s" på %g sekunder

en: Lost connection to the display '%s';
    most likely the X server was shut down or you killed/destroyed
    the window manager.
sv: Tappade anslutningen till displayen "%s";
    troligtvis stängdes X-servern ner, eller så dödade/förstörde du
    fönsterhanteraren.

en: Lower window below other windows
sv: Sänk fönster under andra fönster

en: Ma_ximize
sv: Ma_ximera

en: Maximize Window
sv: Maximera fönster

en: Maximize a window
sv: Maximera ett fönster

en: Maximize window horizontally
sv: Maximera fönster horisontellt

en: Maximize window vertically
sv: Maximera fönster vertikalt

en: Metacity was compiled without support for verbose mode
sv: Metacity kompilerades utan stöd för utförligt läge

en: Mi_nimize
sv: _Minimera

en: Minimize Window
sv: Minimera fönster

en: Minimize a window
sv: Minimera ett fönster

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
sv: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/> saknas

en: Modal Dialog Box
sv: Modalt dialogfönster

en: Modifier to use for modified window click actions
sv: Modifierare att använda för modifierade fönsterklickåtgärder

en: Move a window
sv: Flytta ett fönster

en: Move backward between panels and the desktop immediately
sv: Flytta baklänges mellan paneler och skrivbordet omedelbart

en: Move backwards between panels and the desktop with popup
sv: Flytta baklänges mellan paneler och skrivbordet genom användning av popupfönster

en: Move backwards between windows immediately
sv: Flytta baklänges mellan fönster omedelbart

en: Move between panels and the desktop immediately
sv: Flytta mellan paneler och skrivbordet omedelbart

en: Move between panels and the desktop with popup
sv: Flytta mellan paneler och skrivbordet genom användning av popupfönster

en: Move between windows immediately
sv: Flytta mellan fönster omedelbart

en: Move between windows with popup
sv: Flytta mellan fönster genom användning av popupfönster

en: Move focus backwards between windows using popup display
sv: Flytta fokus baklänges mellan fönster genom användning av popupfönster

en: Move to Another _Workspace
sv: Flytta till en annan _arbetsyta

en: Move to Workspace R_ight
sv: Flytta till arbetsyta till _höger

en: Move to Workspace _Down
sv: Flytta till arbetsyta _nedanför

en: Move to Workspace _Left
sv: Flytta till arbetsyta till _vänster

en: Move to Workspace _Up
sv: Flytta till arbetsyta _uppåt

en: Move window one workspace down
sv: Flytta fönster en arbetsyta nedåt

en: Move window one workspace to the left
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt vänster

en: Move window one workspace to the right
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt höger

en: Move window one workspace up
sv: Flytta fönster en arbetsyta uppåt

en: Move window to workspace 1
sv: Flytta fönster till arbetsyta 1

en: Move window to workspace 10
sv: Flytta fönster till arbetsyta 10

en: Move window to workspace 11
sv: Flytta fönster till arbetsyta 11

en: Move window to workspace 12
sv: Flytta fönster till arbetsyta 12

en: Move window to workspace 2
sv: Flytta fönster till arbetsyta 2

en: Move window to workspace 3
sv: Flytta fönster till arbetsyta 3

en: Move window to workspace 4
sv: Flytta fönster till arbetsyta 4

en: Move window to workspace 5
sv: Flytta fönster till arbetsyta 5

en: Move window to workspace 6
sv: Flytta fönster till arbetsyta 6

en: Move window to workspace 7
sv: Flytta fönster till arbetsyta 7

en: Move window to workspace 8
sv: Flytta fönster till arbetsyta 8

en: Move window to workspace 9
sv: Flytta fönster till arbetsyta 9

en: Name of workspace
sv: Namn på arbetsyta

en: No "%s" attribute on <%s> element
sv: Inget "%s"-attribut i <%s>-element

en: No "%s" attribute on element <%s>
sv: Inget "%s"-attribut i element <%s>

en: No "alpha" attribute on element <%s>
sv: Inget "alpha"-attribut i element <%s>

en: No "arrow" attribute on element <%s>
sv: Inget "arrow"-attribut i element <%s>

en: No "bottom" attribute on element <%s>
sv: Inget "bottom"-attribut i element <%s>

en: No "color" attribute on element <%s>
sv: Inget "color"-attribut i element <%s>

en: No "extent_angle" attribute on element <%s>
sv: Inget "extent_angle"attribut i element <%s>

en: No "filename" attribute on element <%s>
sv: Inget "filename"-attribut i element <%s>

en: No "focus" attribute on <%s> element
sv: Inget "focus"-attribut i <%s>-element

en: No "function" attribute on <%s> element
sv: Inget "function"-attribut i <%s>-element

en: No "height" attribute on element <%s>
sv: Inget "height"-attribut i element <%s>

en: No "left" attribute on element <%s>
sv: Inget "left"-attribut i element <%s>

en: No "name" attribute on element <%s>
sv: Inget "name"-attribut i element <%s>

en: No "position" attribute on <%s> element
sv: Inget "position"-attribut i <%s>-element

en: No "resize" attribute on <%s> element
sv: Inget "resize"-attribut i <%s>-element

en: No "right" attribute on element <%s>
sv: Inget "right"-attribut i element <%s>

en: No "shadow" attribute on element <%s>
sv: Inget "shadow"-attribut i element <%s>

en: No "start_angle" attribute on element <%s>
sv: Inget "start_angle"-attribut i element <%s>

en: No "state" attribute on <%s> element
sv: Inget "state"-attribut i <%s>-element

en: No "state" attribute on element <%s>
sv: Inget "state"-attribut i element <%s>

en: No "style" attribute on <%s> element
sv: Inget "style"-attribut i <%s>-element

en: No "top" attribute on element <%s>
sv: Inget "top"-attribut i element <%s>

en: No "type" attribute on element <%s>
sv: Inget "type"-attribut i element <%s>

en: No "value" attribute on <%s> element
sv: Inget "value"-attribut i <%s>-element

en: No "value" attribute on element <%s>
sv: Inget "value"-attribut i element <%s>

en: No "width" attribute on element <%s>
sv: Inget "width"-attribut i element <%s>

en: No "x" attribute on element <%s>
sv: Inget "x"-attribut i element <%s>

en: No "x1" attribute on element <%s>
sv: Inget "x1"-attribut i element <%s>

en: No "x2" attribute on element <%s>
sv: Inget "x2"-attribut i element <%s>

en: No "y" attribute on element <%s>
sv: Inget "y"-attribut i element <%s>

en: No "y1" attribute on element <%s>
sv: Inget "y1"-attribut i element <%s>

en: No "y2" attribute on element <%s>
sv: Inget "y2"-attribut i element <%s>

en: No <%s> set for theme "%s"
sv: Inget <%s> angivet för temat "%s"

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
sv: Inget <draw_ops> anropat "%s" har definierats

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
sv: Inget <draw_ops> med namnet "%s" har definierats

en: No command %d has been defined.
sv: Inget kommando %d har definierats.

en: No draw_ops provided for button
sv: Inget draw_ops tillhandahålls för knappen

en: No draw_ops provided for frame piece
sv: Inget draw_ops tillhandahålls för ramdel

en: No draw_ops provided for menu icon
sv: Inget draw_ops tillhandahålls för menyikon

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
sv: Ingen ramstil angiven för fönstertypen "%s" i temat "%s", lägg till ett <window type="%s" style_set="whatever"/>-element

en: No text is allowed inside element <%s>
sv: Ingen text är tillåten inuti elementet <%s>

en: Normal Application Window
sv: Normalt programfönster

en: Normal Title Font
sv: Normalt titeltypsnitt

en: Number of workspaces
sv: Antal arbetsytor

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum (to prevent accidentally destroying your desktop by asking for 34 million workspaces).
sv: Antal arbetsytor. Måste vara större än noll, och har ett fast maxvärde (för att förhindra att skrivbordet förstörs genom att 34 miljoner arbetsytor begärs av misstag).

en: On _Top
sv: _Överst

en: Only on _This Workspace
sv: Endast på _denna arbetsyta

en: Open another one of these windows
sv: Öppna ytterligare ett över dessa fönster

en: Opened log file %s
sv: Öppnade loggfilen %s

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
sv: Yttersta elementet i temat måste vara <metacity_theme>, inte <%s>

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
sv: Egenskap %s på fönster 0x%lx innehöll ogiltig UTF-8

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
sv: Egenskap %s på fönster 0x%lx innehöll ogiltig UTF-8 för objekt %d i listan

en: Put on _All Workspaces
sv: Placera på _alla arbetsytor

en: Raise obscured window, otherwise lower
sv: Höj fönstret om skymt, sänk det annars

en: Raise window above other windows
sv: Höj fönstret över andra fönster

en: Resize a window
sv: Ändra storlek på ett fönster

en: Roll _Up
sv: _Rulla upp

en: Run a defined command
sv: Kör ett angivet kommando

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
sv: Skärm %d på display "%s" har redan en fönsterhanterare

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
sv: Skärm %d på display "%s" har redan en fönsterhanterare; försök med flaggan --replace för att ersätta den aktuella fönsterhanteraren.

en: Screen %d on display '%s' is invalid
sv: Skärm %d på display "%s" är ogiltig

en: Select how to give focus to windows
sv: Välj hur fokus ska ges till fönster

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
sv: Skuggfaktorn "%s" i skuggad färg är negativ

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
sv: Skuggformatet är "shade/base_color/factor", "%s" passar inte med formatet

en: Shift
sv: Skift

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
sv: Bör inte ha "resize"-attribut i <%s>-element för maximerad/skuggade tillstånd

en: Show the panel menu
sv: Visa panelmenyn

en: Show the panel run dialog
sv: Visa panelens kördialogfönster

en: Small Title Font
sv: Litet titeltypsnitt

en: Some applications break specifications in ways that result in window manager misfeatures. For example, ideally Metacity would place all dialogs in a consistent position with respect to their parent window. This requires ignoring application-specified positions for dialogs. But some versions of Java/Swing mark their popup menus as dialogs, so Metacity has to disable dialog positioning to allow menus to work in broken Java applications. There are several other examples like this. This option puts Metacity in full-on Correct mode, which perhaps gives a moderately nicer UI if you don't need to run any broken apps. Sadly, workarounds must be enabled by default; the real world is an ugly place. Some of the workarounds are workarounds for limitations in the specifications themselves, so sometimes a bug in no-workarounds mode won't be fixable without amending a spec.
sv: En del program bryter mot specifikationer på sätt som resulterar i oönskade beteenden i fönsterhanterare. Till exempel vill Metacity helst placera alla dialogfönster på en konsekvent position i förhållande till föräldrafönstret. Detta kräver att dialogpositioner som program anger ignoreras. Men en del versioner av Java/Swing märker sina popupmenyer som dialogfönster, vilket gör att Metacity måste inaktivera dialogpositionering för att menyer ska kunna fungera i felaktiga Javaprogram. Det finns åtskilliga andra exempel på detta. Detta alternativ gör att Metacity använder ett fullt korrekt läge, vilket kanske ger ett aningen trevligare användargränssnitt om du inte behöver köra några felaktiga program. Tyvärr måste dessa fixar vara aktiverade som standard; världen är en otrevligt plats. En del av dessa fixar är fixar för begränsningar i specifikationerna själva, vilket gör att ett fel i korrekthetsläge ibland inte kan åtgärdas utan att en specifikation modifieras.

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
sv: Ett annat program använder redan tangenten %s med modifierarna %x som en bindning

en: Style has already been specified for state %s focus %s
sv: Stilen har redan angivits för tillståndet %s fokus %s

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
sv: Stilen har redan angivits för tillståndet %s storleksändring %s fokus %s

en: Switch to workspace 1
sv: Växla till arbetsyta 1

en: Switch to workspace 10
sv: Växla till arbetsyta 10

en: Switch to workspace 11
sv: Växla till arbetsyta 11

en: Switch to workspace 12
sv: Växla till arbetsyta 12

en: Switch to workspace 2
sv: Växla till arbetsyta 2

en: Switch to workspace 3
sv: Växla till arbetsyta 3

en: Switch to workspace 4
sv: Växla till arbetsyta 4

en: Switch to workspace 5
sv: Växla till arbetsyta 5

en: Switch to workspace 6
sv: Växla till arbetsyta 6

en: Switch to workspace 7
sv: Växla till arbetsyta 7

en: Switch to workspace 8
sv: Växla till arbetsyta 8

en: Switch to workspace 9
sv: Växla till arbetsyta 9

en: Switch to workspace above this one
sv: Växla till arbetsytan ovanför denna

en: Switch to workspace below this one
sv: Växla till arbetsytan nedanför denna

en: Switch to workspace on the left
sv: Växla till arbetsytan till vänster

en: Switch to workspace on the right
sv: Växla till arbetsytan till höger

en: System Bell is Audible
sv: Systemsignalen är ljudlig

en: Take a screenshot
sv: Ta en skärmdump

en: Take a screenshot of a window
sv: Ta en skärmdump av ett fönster

en: Tells Metacity how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
sv: Talar om för Metacity hur den synliga indikeringen att systemsignalen eller en annan programsignal har ljudit ska implementeras. För tillfället finns det två giltiga värden, "fullscreen", som genererar en svartvit blinkning i helskärmsformat, och "frame_flash" som gör att titelraden på programmet som skickade signalen blinkar. Om programmet som skickade signalen är okänd (vilket normalt är fallet för "standardsystempipet"), blinkas titelraden på det för tillfället fokuserade fönstret.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
sv: Nycklarna /apps/metacity/global_keybindings/run_command_N anger tangentbindningar som motsvarar dessa kommandon. Att trycka tangentbindningen för run_command_N kommer att köra command_N.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
sv: Nyckeln /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot anger en tangentbindning som gör att det kommando som anges av denna inställning körs.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
sv: Nyckeln /apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot anger en tangentbindning som gör att det kommando som anges av denna inställning körs.

en: The keybinding that runs the correspondingly-numbered command in /apps/metacity/keybinding_commands The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som kör det på motsvarande sätt numrerade kommandot i /apps/metacity/keybinding_commands. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to the workspace above the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsytan ovanför den aktuella arbetsytan. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to the workspace below the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsytan nedanför den aktuella arbetsytan. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to the workspace on the left of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsytan till vänster om den aktuella arbetsytan. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to the workspace on the right of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsytan till höger om den aktuella arbetsytan. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 1. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 10. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 11. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 12. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 2. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 3. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 4. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 5. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 6. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 7. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 8. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding that switches to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som växlar till arbetsyta 9. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to activate the window menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att aktivera fönstermenyn. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to close a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att stänga ett fönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to enter "move mode" and begin moving a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att gå in i "flyttläge" och börja flytta ett fönster genom att använda tangentbordet. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to enter "resize mode" and begin resizing a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att gå in i "storleksändringsläge" och börja ändra storleken på ett fönster genom att använda tangentbordet. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to hide all normal windows and set the focus to the desktop background. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att dölja alla normala fönster och ge skrivbordsbakgrunden fokus. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to maximize a window The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att maximera ett fönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to minimize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att minimera ett fönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window one workspace down. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster en arbetsyta nedåt. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window one workspace to the left. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster en arbetsyta åt vänster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window one workspace to the right. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster en arbetsyta åt höger. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window one workspace up. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster en arbetsyta uppåt. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 1. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 10. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 11. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 12. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 2. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 3. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 4. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 5. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 6. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 7. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 8. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move a window to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta ett fönster till arbetsyta 9. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta fokus baklänges mellan paneler och skrivbordet genom att använda ett popupfönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta fokus baklänges mellan paneler och skrivbordet utan ett popupfönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move focus backwards between windows without a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta fokus baklänges mellan fönster utan ett popupfönster. Att hålla "skift"-tangenten nedtryckt tillsammans med denna tangentbindning gör att riktningen går framåt igen. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move focus backwards between windows, using a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta fokus baklänges mellan fönster med ett popupfönster. Att hålla "skift"-tangenten nedtryckt tillsammans med denna tangentbindning gör att riktningen går framåt igen. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta fokus mellan paneler och skrivbordet genom att använda ett popupfönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta fokus mellan paneler och skrivbordet utan ett popupfönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move focus between windows without a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Escape) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta fokus mellan fönster utan ett popupfönster (traditionellt &lt;Alt&gt;Escape). Att hålla "skift"-tangenten nedtryckt då denna tangentbindning används byter håll på rörelsen. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to move focus between windows, using a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Tab) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att flytta fokus mellan fönster med ett popupfönster (traditionellt &lt;Alt&gt;Tab). Att hålla "skift"-tangenten nedtryckt då denna tangentbindning används byter håll på rörelsen. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to toggle always on top. A window that is always on top will always be visible over other overlapping windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att slå på eller av alltid överst. Ett fönster som alltid är överst kommer alltid att vara synlig ovanför andra överlappande fönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to toggle fullscreen mode. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att slå på eller av helskärmsläge. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to toggle maximization. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att slå på eller av maximering. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to toggle shaded/unshaded state. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att växla mellan skuggat/oskuggat tillstånd. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to toggle whether the window is on all workspaces or just one. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att slå på eller av huruvida fönstret är på alla arbetsytor eller bara ett. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding used to unmaximize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som används för att avmaximera ett fönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding which display's the panel's "Run Program" dialog box. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som visar panelens "Kör program"-dialogruta. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility to take a screenshot of a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som startar panelens skärmdumpsverktyg för att ta en skärmdump av ett fönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som startar panelens skärmdumpsverktyg. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The keybinding which shows the panel's main menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Tangentbindningen som visar panelens huvudmeny. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: The name of a workspace.
sv: Namnet på en arbetsyta.

en: The screenshot command
sv: Skärmdumpskommandot

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
sv: Temat avgör utseendet på fönsterramar, titelrader, och så vidare.

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
sv: Tidsfördröjningen innan ett fönster höjs om auto_raise är sant. Fördröjningen ges i tusendelar av en sekund.

en: The window "%s" is not responding.
sv: Fönstret "%s" svarar inte.

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
sv: Fönsterfokusläget anger hur fönster ska aktiveras. Det har tre möjliga värden; "click" betyder att fönster måste klickas på för att de ska få fokus, "sloppy" betyder att fönster fokuseras då muspekaren hamnar i fönstret, och "mouse" betyder att fönster fokuseras då muspekaren hamnar i fönstret och förlorar fokus då muspekaren lämnar fönstret.

en: The window screenshot command
sv: Fönsterskärmdumpskommandot

en: Theme already has a menu icon for function %s state %s
sv: Temat har redan en menyikon för funktionen %s tillstånd %s

en: Theme contained an expression "%s" that resulted in an error: %s
sv: Temat innehöll ett uttryck "%s" som resulterade i ett fel: %s

en: Theme file %s did not contain a root <metacity_theme> element
sv: Temafilen %s innehöll inte ett <metacity_theme>-rotelement

en: There was an error running "%s":
    %s.
sv: Ett fel uppstod vid körning av "%s":
    %s.

en: These windows do not support "save current setup" and will have to be restarted manually next time you log in.
sv: Dessa fönster stöder inte "spara nuvarande inställningar" och kommer att behöva startas om manuellt nästa gång du loggar in.

en: This is a demo button with a 'quit' icon
sv: Detta är en exempelknapp med en "avsluta"-ikon

en: This is a demo button with an 'open' icon
sv: Detta är en exempelknapp med en "öppna"-ikon

en: This is a sample message in a sample dialog
sv: Detta är ett exempelmeddelande i en exempelkatalog

en: This keybinding changes whether a window is above or below other windows. If the window is covered by another window, it raises the window above other windows. If the window is already fully visible, it lowers the window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Denna tangentbindning ändrar huruvida ett fönster är över eller under andra fönster. Om fönstret täcks av ett annat fönster höjer det fönstret över andra fönster. Om fönstret redan är helt synligt sänker det fönstret under andra fönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: This keybinding lowers a window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Denna tangentbindning sänker ett fönster bakom andra fönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: This keybinding raises the window above other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Denna tangentbindning höjer fönstret ovanför andra fönster. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: This keybinding resizes a window to fill available horizontal space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Denna tangentbindning ändrar storleken på ett fönster för att fylla tillgängligt horisontellt utrymme. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: This keybinding resizes a window to fill available vertical space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Denna tangentbindning ändrar storleken på ett fönster för att fylla tillgängligt vertikalt utrymme. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Tolken är ganska tillåtande och tillåter gemener och versaler och även förkortningar som "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas en tangentbindning för denna åtgärd.

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, and 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window.
sv: Denna åtgärd avgör effekterna av dubbelklick på titelraden. Aktuella giltiga alternativ är "toggle_shade" som kommer att skugga/avskugga fönstret, och "toggle_maximize" som kommer att maximera/avmaximera fönstret.

en: Title
sv: Titel

en: Toggle always on top state
sv: Växla tillstånd för alltid överst

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle maximization state
sv: Växla maximeringstillstånd

en: Toggle shaded state
sv: Växla skuggat tillstånd

en: Toggle window on all workspaces
sv: Växla huruvida fönstret är på alla arbetsytor

en: Torn-off Menu
sv: Avtagen meny

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments, or when 'audible bell' is off.
sv: Slår på en synlig indikering då ett program eller systemet sänder ut en signal eller "pip". Användbart för hörselskadade eller för användning i bullriga miljöer, eller när "audible bell" inte är på.

en: Unknown attribute %s on <geometry> element
sv: Okänt attribut %s i <geometry>-element

en: Unknown attribute %s on <maximized> element
sv: Okänt attribut %s i <maximized>-element

en: Unknown attribute %s on <metacity_session> element
sv: Okänt attribut %s i <metacity_session>-element

en: Unknown attribute %s on <window> element
sv: Okänt attribut %s i <window>-element

en: Unknown element %s
sv: Okänt element %s

en: Unknown function "%s" for button
sv: Okänd funktion "%s" för knapp

en: Unknown function "%s" for menu icon
sv: Okänd funktion "%s" för menyikon

en: Unknown position "%s" for frame piece
sv: Okänd position "%s" för ramdel

en: Unknown state "%s" for button
sv: Okänt tillstånd "%s" för knapp

en: Unknown state "%s" for menu icon
sv: Okänt tillstånd "%s" för menyikon

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
sv: Okänt style_set "%s" i <%s>-element

en: Unknown type "%s" on <%s> element
sv: Okänd typ "%s" i <%s>-element

en: Unma_ximize
sv: Avma_ximera

en: Unmaximize Window
sv: Avmaximera fönster

en: Unmaximize a window
sv: Avmaximera ett fönster

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Usage: metacity-theme-viewer [THEMENAME]
sv: Användning: metacity-theme-viewer [TEMANAMN]

en: Use standard system font in window titles
sv: Använd standardsystemtypsnitt i fönstertitlar

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
sv: Användardefinierade konstanter måste börja med en stor bokstav; "%s" gör det inte

en: Utility Palette
sv: Verktygspalett

en: Visual Bell Type
sv: Typ av visuell signal

en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
sv: Fönster %s ställer in SM_CLIENT_ID på sig själv, istället för på WM_CLIENT_LEADER-fönstret som är angivet i ICCCM.

en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
sv: Fönster %s ställer in ett MWM-tips som anger att det inte går att ändra storlek på, men ställer in minsta storleken %d × %d och största storleken %d × %d; detta verkar inte vettigt.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
sv: Fönster 0x%lx har egenskap %s
    som förväntades ha typen %s format %d
    och har i verkligheten typ %s format %d n_items %d.
    Det här är sannolikt ett programfel och inte ett fel i fönsterhanteraren.
    Fönstret har titeln="%s" klass="%s" namn="%s"

en: Window Focus
sv: Fönsterfokus

en: Window Focus Preferences
sv: Inställningar för fönsterfokus

en: Window Menu
sv: Fönstermeny

en: Window Title Goes Here
sv: Fönstertitel hamnar här

en: Window focus mode
sv: Fönsterfokusläge

en: Window manager error:
sv: Fönsterhanterarfel:

en: Window manager warning:
sv: Fönsterhanterarvarning:

en: Window manager:
sv: Fönsterhanterare:

en: Window title font
sv: Typsnitt för fönstertitel

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
sv: Fönstertypen "%s" har redan tilldelats en stilsamling

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
sv: Fixar för trasiga program är inaktiverade. En del program fungerar kanske inte korrekt.

en: Workspace %d
sv: Arbetsyta %d

en: Workspace %s%d
sv: Arbetsyta %s%d

en: Workspace 1_0
sv: Arbetsyta 1_0

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Force Quit
sv: _Tvinga avslutande

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Point to give focus
sv: _Peka för att ge fokus

en: _Raise window on focus
sv: _Höj fönster vid fokus

en: _Resize
sv: _Ändra storlek

en: _Unroll
sv: _Rulla ned

en: bottom
sv: nederkant

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
sv: ramgeometrin anger inte "%s"-dimension

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
sv: ramgeometrin anger inte dimensionen "%s" för ramen "%s"

en: left
sv: vänster

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: metacity %s
    Copyright © 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., coh andra
    Det här är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.
    Det finns INGA garantier; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.

en: metacity [--sm-disable] [--sm-client-id=ID] [--sm-save-file=FILENAME] [--display=DISPLAY] [--replace] [--version]
sv: metacity [--sm-disable] [--sm-client-id=ID] [--sm-save-file=FILNAMN] [--display=DISPLAY] [--replace] [--version]

en: nested <window> tag
sv: nästlad <window>-tagg

en: position expression test returned FALSE but didn't set error
sv: test av positionsuttryck returnerade FALSKT men satte inte fel

en: position expression test returned TRUE but set error
sv: test av positionsuttryck returnerade SANT men satte fel

en: right
sv: höger

en: top
sv: överkant

en: x value was %d, %d was expected
sv: x-värdet var %d, %d förväntades

en: y value was %d, %d was expected
sv: y-värdet var %d, %d förväntades
